5 tipů, jak trávit s dětmi více času venku

Všichni se určitě shodneme, že čas, který strávíme s dětmi venku, je většinou mnohem víc naplněný a zábavný. Domácí aktivity se totiž velmi rychle okoukají, děti mají tendence začít se nudit a mnohdy tak končí před televizí. Na druhou stranu je ale nutné si přiznat, že s příchodem ošklivého počasí je prostě náročnější vypravit se ven opravdu každý den. A právě proto pro vás nyní máme několik tipů, jak s lehkostí zvládnout každodenní procházky a aktivity, a to i navzdory nevlídnému počasí.

5 tipů, jak trávit s dětmi více času venku
Fotka od Gregor Ritter z Pixabay

1) Vyberte jim správné oblečení

Alfa a omega toho, jak moc si dokážete užít procházky a hry venku v přírodě, je vhodně oblečené dítě. Ostatně ne nadarmo se v severských zemí používá rčení, že není špatného počasí, jen špatně oblečeného výletníka. Platí to i v případě dětí, pro které už v současné době můžete sehnat spoustu hezkého a zároveň i funkčního oblečení.

Ideálním pomocníkem, po kterém můžete sáhnout vždy na jaře a na podzim, je softshellový overal. Pro starší děti můžete volit variantu kalhot a bundy. Kalhoty jsou navíc dobře kombinovatelné i s teplejší bundou, kterou dětem oblečete v zimě. Jinou variantou, kterou můžete zvolit do větší zimy, je kombinování více vrstev. U dětí se doporučuje zejména oblečení z merino vlny které je hřejivé, příjemné a zároveň i funkční.

Samozřejmostí jsou i nepromokavé boty. Může jít o obyčejné gumovky, nebo třeba o jejich zimní variantu, která má uvnitř kožíšek. Na trhu je k dostání i řada zateplených barefoot bot, které splňují náročné požadavky pro správný vývoj dětské nohy.

5 tipů, jak trávit s dětmi více času venku
Fotka od Arek Socha z Pixabay

2) Udělejte procházky zábavnější

Aby se děti venku dobře bavily, můžete jim procházku zpestřit novými aktivitami. I obyčejný okruh, který už spolu s vámi procházely stokrát, se tak náhle promění v úžasný prostor plný dobrodružství. Jak na to? Připravte si pro děti úkoly – můžete je např. nechat hledat ptáčky, broučky či barevné listí. Mohou počítat auta, stavět domečky pro skřítky, skákat přes kaluže, hledat různé barvy na domech, počítat pejsky, sbírat šišky… Možností je mnoho. Vše navíc můžete ozvláštnit ještě tím, že koupíte dětský dalekohled a lupu.

3) Nezapomínejte na svačinu

Čím delší čas venku trávíte, tím je větší šance, že někdo dostane hlad nebo žízeň. Buďte proto vždy dobře připravená a mějte s sebou svačinu. Kromě obyčejných krabiček a plastových lahví můžete vsadit i na jejich termo varianty, které udrží vše v teple (nebo v létě naopak v chladu). Kromě termolahví jsou na trhu poměrně nově k dostání i termoboxy. Zejména do většího chladu je tato vychytávka jako dělaná!

4) Starejte se o přírodu

5 tipů, jak trávit s dětmi více času venku
Fotka od barbaramatthijs z Pixabay

I malé děti chápou, co do přírody patří a co už ne. Můžete u nich tento cit ještě podpořit tím, že budete spolu s nimi pomáhat udržovat vaše okolí v čistotě. Jak na to? Jednoduše si vezměte doma pytel, rukavice a vyrazte do lesa či do parku uklízet odpadky. Kromě toho, že uděláte vaše okolí zase o trochu hezčí, navíc ještě naučíte děti, jak správně nakládat s odpadky.

Stejně tak si můžete vybrat jedno konkrétní místo, např. velký strom někde v lese, a chodit se starat o něj. Uklízejte okolo něj odpadky, děti tam můžou postavit domeček pro skřítky, nebo pověsit na větve zob pro ptáčky. Na stromu také můžete sledovat změny ročních období.

5) Nechte děti rozhodovat

Poslední, a možná zároveň ta nejlepší rada, je nechat děti, aby si to venku užily po svém. Za vrátky vašeho domu jim předejte velení a nechte se unášet na vlně jejich fantasie. Kam chtějí vyrazit? Co chtějí dělat cestou? A kudy vlastně půjdete? Nechte to vše na nich a uvidíte, kolik zábavy si společně užijete. Jen tedy raději počítejte s tím, že se domů nevrátíte úplně čistí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *