Kouzlo přírodních laků na nehty

Kvalitní a zdravé produkty se postupem času objevují i v kategorii dekorativní kosmetiky, kterou po dlouhá léta zůstávala tímto trendem spíše nedotčená. Důkazem mohou být i laky na nehty. Ty obyčejné jsou plné škodlivých chemikálií, které skrz nehet a kontakt s pokožkou pronikají do těla, takže se vlastně není čemu divit, že jim ženy pomalu dávají vale. Pojďme se tedy podívat trochu blíže na to, jak vybrat dobrý přírodní lak.

Kouzlo přírodních laků na nehty
Fotka od Polina z Pixabay

Složení je alfa a omega všeho

Samotný nehet je poměrně pevný a je tedy jasné, že skrze něj se do těla příliš škodlivých látek nedostane. Nezapomínejme však na to, že lak není nijak izolovaný, často se ho dotýkáme holou kůží a mnohdy přijde do kontaktu i s našimi ústy! V takový moment se do našeho těla přenáší škodlivé látky, které jsou běžnou součástí obyčejných laků na nehty.

Možná vás překvapí, že jde o látky jako je formaldehyd (prokázaný karcinogen), toluen (velmi silný alergen), ethyl tosylamide (podskupina antibiotik, která dráždí sliznice) nebo trifenylfosfát (narušuje hormonální rovnováhu). A to je jen špička ledovce, škodlivých složek je totiž v lacích na nehty ještě víc.

Samozřejmě se jim lze snadno vyhnout, pokud budete číst složení každého produktu. Jednoduší variantou ale je zaměřit se rovnou na ověřené značky přírodní kosmetiky. Laky na nehty nesou často označení 3 – Free, 5 – Free nebo 10 – Free (případně můžete narazit i na jiné číslo od 3 do 10, případně až do 20). Jde o ukazatel toho, kolik škodlivých látek bylo při výrobě produktu vynecháno. Ideální variantou je tak pochopitelně lak 10 – Free, který neobsahuje žádnou z deseti nejvíce ohrožujících látek. Takové laky jsou většinou také čistě veganské a netestované na zvířatech.

Kouzlo přírodních laků na nehty
Fotka od Yana Miller z Pixabay

Bezpečnost si můžete ověřit

Existuje mezinárodní databáze kosmetiky, která se jmenuje Environmental Working Group (EWG). Ta ukazuje míru toxicity jednotlivých kosmetických produktů na jednoduché stupnici od 1 do 10. Jednoduše do vyhledávače napíšete název laku na nehty (nebo jakéhokoliv jiného produktu) a pokud jej databáze zná, ohodnotí jej. Ideální výsledné skóre je pochopitelně 1 nebo 2. Databáze je nicméně mezinárodní, myslete proto na to, že některé značky dostupné na tuzemském trhu nejspíš znát nebude.

A jaké značky laků na nehty patří mezi ty ověřené? Vsadit můžete např. na tyto:

Značky:

  • Aila
  • Alverde
  • Avril Organic
  • Boho Green Make-Up
  • Kia Charlotta
  • Lux
  • Manucurist
  • Neobio
  • Sundays Nail
  • Zao

Máte tipy ještě na nějaké značky přírodních laků na nehty? Nebojte se s ostatními podělit o své tipy v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *