Oslavte Valentýn bez růžových srdíček

Každý svátek, který se rozhodnete slavit, můžete pojmout po svém. Platí to nejen u těch tradičních, jako jsou Vánoce či Velikonoce, ale i o svátcích trochu více neobvyklých, jako je třeba právě Valentýn. Tento svátek lásky je hojně spojen s růžový srdíčky, řezanými květinami, čokoládou a drahými večeřemi. Jde to ale i jinak – ekologicky.

Oslavte Valentýn bez růžových srdíček
Fotka od lambhappiness z Pixabay

Věnujte si čas

Pokud s partnerem plánujete tento svátek lásky slavit, jistě zdaleka nejvíc ocení, když se budete věnovat hlavně jemu. Můžete si dopřát společné chvíle např. při zdravé procházce, kterou lze spojit i s úklidem odpadků, které najdete rozházené po okolí. Naopak sázku na romantickou jistotu může představovat masáž, ať už v domácím prostředí, nebo u profesionála.

Užít si samozřejmě lze i společnou večeři, hlavně když vyberete dobrou vegetariánskou či veganskou restauraci. Návštěva takového podniku pro vás může být i skvělým popostrčením, abyste ochutnali něco trochu jiného, než na co jste běžně zvyklí. A když už je řeč o jídle, lze ho pochopitelně připravit i doma. Na internetu existuje nepřeberné množství zajímavých nových receptů, kterými si můžete trochu obměnit jídelníček.

Vsaďte na kvalitní kosmetiku

V případě, že chcete svoji drahou polovičku přece jen obdarovat něčím materiálním, kupte jí ověřené produkty, které bude opravdu používat. Nemusí přitom jít jen o kosmetiku, kterou už denně používá, ale třeba i o nějakou její obměnu. Dobrá rada je, že pokud u ní vidíte řadu produktů jedné značky, neměl by být problém pořídit od této značky i něco jiného, např. nějaký dárkový balíček, nebo třeba jen voucher.

U nových značek, které doma ještě nemáte vyzkoušené, si napřed prostudujte recenze a zjistěte, jak přesně pracují s principy ekologie a fairtrade. Zároveň i v tomto případě sázejte spíše na typy produktů, které už doma znáte (např. tuhé mýdlo, olej na vousy atp.), abyste se náhodou netrefili při výběru úplně mimo.

Oslavte Valentýn bez růžových srdíček
Fotka od Alice Bitencourt z Pixabay

Zapomeňte na červené růže

Pro mnoho lidí je Valentýn spojen s květinami. Nejčastěji jde o červené růže, které však bohužel představují velikou ekologickou zátěž. V našich podmínkách je zahradníci většinou nepěstují, proto musí být dováženy z velké dálky. Zároveň si je chce zákazník koupit čerstvé, důraz je proto kladen i na jejich rychlý přesun. Je tedy jasné, že pokud chcete oslavit tento svátek v duchu šetření planety, růže pro vás nebudou to pravé.

Květiny jako takové ale úplně zavrhovat nemusíte. Můžete se poohlédnout ve svém okolí, zda nenarazíte na nějaké ekologicky vedené květinářství. V posledních letech se tento trend velmi rozmohl. Jde o obchody, kde dbají na to, aby nabízely místní, nebo alespoň v česku pěstované rostliny. Výběr přitom nebývá nijak výrazně omezen. Floristé totiž mohou díky skleníkům a fóliovníkům vypěstovat prakticky jakoukoliv květinu i u nás. Zvolit ale můžete i tzv. suché květiny, které jsou vázané z různých druhů jehličnanů a sušených květin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *