Konvička do nosu: Jednoduchá a účinná nosní hygiena

Příznaky rýmy jsou nepříjemné, ať už jde o tu klasikou, nebo o její alergickou obdobu. Většina z nás se snaží zmírnit alespoň průvodní příznaky této nemoci, což je většinou hlavně ucpaný nos. Nosní spreje jsou však drahé, neekologické a často bohužel také nepříliš účinné. Naštěstí ale existuje skvělá alternativa, která vám může ulevit – konvička do nosu.

Konvička do nosu: Jednoduchá a účinná nosní hygiena
Fotka od Luisella Planeta Leoni LOVE PEACE 💛💙 z Pixabay

Výplach jako prevence i léčba

Dýchací cesty jsou vstupní branou do našeho těla. Právě skrz ně k nám proniká řada cizích látek a mikroorganismů, které nám mohou škodit. Ostatně jedním z prvních příznaků nemoci bývá často právě ucpaný nos. Jak si s tím poradit? Namísto toho, abychom nos dráždili dalšími a dalšími spreji, můžeme ho jednoduše propláchnout solným roztokem pomocí konvičky.

Konvičku do nosu seženete v každé lékárně a dokonce i v některých drogeriích. Její design je jednoduchý – vypadá prostě jako malá konvička na zalévání, jen má na konci krku zúžený nástavec, který lehce přilne k nosní dírce. Použití konvičky je díky tomu jednoduché. Podíváme se na něj krok za krokem:

  • Konvičku propláchneme teplou vodou.
  • Připravíme solný roztok (sáček s roztokem a voda ohřátá cca. na 37° Celsia).
  • Přiložíme konvičku k nosní dírce, nakloníme ji a necháme vodu protékat dutinami, dokud nevyteče druhou nosní dírkou ven a neodplaví nečistoty.
  • Postup opakujeme i u druhé nosní dírky.
  • Vysmrkáme se.

Během proplachu se z dutin vyplaví nejen nepořádek, jako jsou prach a pyly, ale i různé patogeny, které mohou způsobovat zdravotní potíže. Největší úlevu během nemoci nicméně přináší vypláchnutí dutin od hlenu, který znepříjemňuje dýchání.

Konvička do nosu: Jednoduchá a účinná nosní hygiena
Fotka od: fda.gov

Kdy konvičku použít?

Na rozdíl od různých nosních sprejů je konvička investice, která se dlouhodobě vyplatí. Koupíte si ji jen jednou a poté ji máte doma vždy po ruce. Nos si s ní můžete vypláchnout nejen během nemoci nebo alergické rýmy, ale klidně i v momentě, kdy ho máte jen plný špíny. Platí to, zejména pokud se pohybujete v prašném prostředí, nebo se bojíte přenosu zdraví škodlivého patogenu.

S ohledem na to, kdy konvičku používáte, volte solný roztok. Ty totiž existují dva – izotonický a hypertonický. Zatímco izotonický je vhodný zejména na preventivní vyplachování od špíny, při slabé rýmě nebo při boji s alergií, hypertonický se hodí při silnější rýmě a chřipce, zadní rýmě a mimo jiné i v případě koronavirového onemocnění.

Další variantou je použít namísto roztoku obyčejnou kuchyňskou sůl. V tomto případě ale opravdu dbejte na správné dávkování (ke konvičce je většinou přiložený dávkovač). Silnější koncentrace soli v roztoku by vám totiž spíš ublížila, než naopak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *