Konjak houba na jemné čištění pleti

Přírodní houbička z asijské rostliny konjak je bezesporu objevem posledních let. Díky tomu, že jde o přírodní produkt s velmi jemnou strukturou, který je navíc obohacen o řadu minerálů a vitamínů, se stal pevnou součástí péče o pleť. Pojďme si říct trochu víc o tom, jak ji správně používat, aby mohla přinášet benefity i vám.

Konjak houba na jemné čištění pleti
Foto by zKokosu.cz

Z čeho se houbička vyrábí?

V České republice budou Zmijovec indický (v originále zvaný Konjak) znát asi jen opravdoví nadšenci do botaniky. Jedná se totiž o rostlinu, která roste zejména v Japonsku a částečně ve východní Asii. I tam je navíc k nalezení hlavně na nepřístupných místech ve vyšších nadmořských výškách. Věřte však, že kdybyste na ni náhodou narazili, určitě ji díky jejímu charakteristickému vzhledu poznáte.

Rostlina, někdy také nazývaná jako ďáblův jazyk či woodoo lilie, svým vzhledem vzdáleně připomíná květ tmavočervené lilie. Z jejího středu však vyrůstá dlouhá hlíza, která je často až dvakrát tak velká, než samotný květ. A to je dobře, je totiž právě tato hlíza, ze které se houbičky vyrábí.

Hlíza konjaku je jedinečná hlavně tím, že obsahuje specifickou látku zvanou glukomannam. Jde o nestravitelnou vlákninu, která se v žaludku promění v gel a pojme do sebe velké množství vody. Vytváří tak pocit sytosti.

Konjak houba na jemné čištění pleti
Foto by Goodie.

Konjak jako kosmetická houbička

Hlíza rostliny konjak svým vzhledem připomíná mořskou houbu. Ta je ostatně v non toxic komunitě také známá, jako velmi příjemný prostředek na šetrné mytí pokožky. Konjak je ale navíc bohatý na hořčík, zinek, niacin a kyselinu listovou. K tomu obsahuje i vitamíny A, D, E, B1, B2, B6, B 12 a v neposlední řadě i vitamín C.

Největší předností houbičky je její jemná textura, která nedráždí pleť. Mohou ji tak využívat i lidé, kteří mají problematickou či citlivou pleť. Jak na to? Stačí ji namočit a poté opatrně promasírovat pleť. Houbička odstraní nečistoty, přebytečný maz, odumřelé buňky, pot i zbytky dekorativní kosmetiky. Slouží tak jako jemný peeling, pomáhá stimulovat krevní oběh a tím vlastně podporuje obnovu kožních buněk. Zároveň brání vzniku akné a černých teček.

Jak houbu správně používat?

Konjak houba je na dotek tuhá, před použitím se proto musí namočit. Ideální je ponořit ji do studené vody a nechat ji tak alespoň 10 minut. Houba nasaje vodu, změkne a zároveň nabude na objemu. Poté už ji můžete použít přímo na pleť a to buďto samotnou, nebo doplněnou o váš oblíbený čistící produkt. Doporučuje se na ni nijak netlačit, jen s ní opatrně masírovat pokožku.

Konjak houba na jemné čištění pleti
Foto by Teta Drogerie.

Po použití je opět nutné ji pořádně omýt. Při čištění pleti do sebe totiž nasála všechny nečistoty a maz z vaší pokožky. Houbu tedy propláchněte pod tekoucí vodou. Nikdy ji neždímejte! Tím byste zničili její strukturu. Namísto toho ji pověste a nechte přirozeně uschnout. Další možností, kterou můžete zvolit, je houbu krátce vyvařit. Ve vroucí vodě ji však nechávejte opravdu krátce, stačí minuta, maximálně dvě.

Přírodní produkt

Pokud jste zastánci zero waste, nemusíte si s konjak houbičkou dělat žádné starosti. Při pravidelném používání se začne postupně sama trhat a rozpadat (dochází k tomu zhruba po 2 měsících), což je pro vás znamení, že už byste si měla koupit novou. Ta stará je plně rozložitelná, takže ji můžete kompostovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *