Zbavte se jednorázových věcí – cesta k ZERO WASTE

Předchozí (základní) článek o tom, jak tzv. „bezodpadkový život“ vypadá a proč je dobré se k němu co nejvíce přiblížit, najdete zde. Avšak v dnešním článku se dozvíte několik dalších tipů, jak započít vaši cestu k zero waste. Ne vždy lze změnu provést ze dne na den. Při většině životních změn na sobě musíte pracovat a stále se v něčem zdokonalovat. Stejně tak je to nutné i při zero waste. Krokem číslo jedna – zbavit se jednorázových předmětů. Kterých věcí se to nejčastěji týká?

Jednorázové plastové lahve a kelímky

Vodu k životu potřebuje každý, avšak tato nemusí být nutně zakoupena v plastových lahvích. Vodu a některé z minerálek lze stále koupit i ve skleněných lahvích, jenž lze recyklovat. A pokud si vystačíte s vodou z kohoutku, napouštějte si jí do své oblíbené skleněné lahve. A jestliže si nedokážete představit ráno bez kávy či čaje z kavárny, pořiďte si termohrnek a požádejte obsluhu, aby vám nápoj připravila do něj.

Jednorázová holítka

Ať už muži tak i ženy používají různé způsoby holení. Mezi velice časté nástroje k holení se řadí právě jednorázová holítka. Tyto lze nahradit kovovými holícími strojky na žiletky, anebo epilátorem či depilátorem. Počáteční investice nejsou příliš vysoké a možná časem i zjistíte, že jmenované náhrady jsou pro vás lepší a pohodlnější volbou.

Tampony a vložky

Otázku jak přečkat své dny řeší většina žen. Vybírat si můžete ze širokého sortimentu vložek, tamponů, menstruačních kalíšků a podobně. Avšak víte, že obchody nabízí ekologické a také finančně výhodnější varianty? Patří sem například již zmíněné menstruační kalíšky, látkové menstruační vložky či tampony z biobavlny.

Papírové kapesníky a ubrousky

Látkové kapesníky a „hadérky“ byly vlastně takovými předchůdci papírových kapesníčků a ubrousků. Dnes se staly trendem navíc i jednorázové vlhčené ubrousky, které si můžete vyrobit i doma, a sice jejich ekologičtější formu. Proč se nevrátit zpět k používání látkových kapesníků a „hadérek“, abyste omezili svůj výdej odpadu?

Plastové tašky na nákup a pytlíky na ovoce

Některé z obchodních řetězců nabízí recyklovatelné papírové tašky, avšak to není pravidlem. Vybavte se na nákup látkovou taškou, která vám bude sloužit i několik let. Co se týká igelitových pytlíků na ovoce, tyto můžete nahradit látkovými pytlíky, které stačí jednou za čas vyprat.

Jednorázové roušky

V současné době se staly problémem také jednorázové roušky. Proč v době pandemie vytvářet o mnoho více dalšího a zbytečného odpadu? Prostě si doma ušijte několik látkových roušek, poproste kamarádku, anebo si je jednoduše kupte. Tato investice se vám i naší planetě zajisté vrátí.