Spadané listí aneb jak tento organický materiál využít?

Ačkoliv mnozí z vás si podzim jistě užívají, pohled na padající listí na své zahradě nevidí úplně s nadšením. Komu by se také chtělo jej hrabat. Měli byste ale vědět, že spadané listí „cenu zlata“. Jak prakticky využít tento organický materiál? To se dozvíte v dnešním článku.

Ochrana před mrazem

Nač shánět chvojí, když můžete k ochraně před mrazem použít i spadané listí. Přikrýt s ním můžete cibuloviny, růže, ovocné stromky a keře či další rostliny. Listí do jara ve většině případů zetleje. A pokud ne, na jaře jej odstraňte. Vaše rostliny budou po celou dobu mrazů dobře chráněny.

Hnojivo

Spadané listí slouží nejen jako ochrana před mrazem, ale zároveň také jako hnojivo. Listí se v průběhu zimy začne rozkládat, tudíž bude fungovat jako hnojivo. Dodá půdě dostatek látek, jenž jsou potřeba ke správnému růstu rostlin.

Součást kompostu

Prostřednictvím spadaného listí můžete vrátit spoustu živin zpět do půdy. Proto se jako vhodné jeví listí shrabat a použít jako součást kompostu. Je žádoucí, abyste listí prokládali dalšími materiály ze zahrady (zbytky rostlin, odpad z kuchyně).

Výroba listovky

Pokud vás nebaví neustálé nakupování substrátů, můžete si že spadaného listí vyzkoušet vyrobit „listovku“. Tato vzniká tlením listů z některých stromů. Proto z listí vytvořte větší hromadu. Listí je vhodné ještě posekat, a to například sekačkou na trávu. Pak už jej pouze přikryjte například pletivem a nechte přírodu, aby vám vytvořila listovku. Ve většině případů výroba listovky trvá 2 a více let.

Domov pro živé tvory

Kupka listí se může stát i domovem pro mnoho živých tvorů. Například ježci mohou v kupce spadaného listí přezimovat a stejně tak i někteří z obojživelníků či hmyzu. Tito vám pak na oplátku za poskytnutí domova pomohou například v boji se slimáky.