Látkové menstruační vložky – šetřete přírodu i po dobu „svých dnů“

Stále hledáte zdravější a především ekologičtější variantu, jak v pohodlí strávit „vaše dny“? Vyzkoušeli jste již menstruační kalíšek, avšak nejste s ním plně spokojeni? Existuje ještě jedna varianta, a sice látkové menstruační vložky. Tyto se mohou chlubit nejen svou ohleduplností k přírodě, ale i ekonomickou úsporou. V čem jsou látkové menstruační vložky lepší?

Bavlna, bambus a další materiály

Látkové menstruační vložky se vyrábí z nejrůznějších materiálů. Nejčastěji je to bavlna, bio bavlna, bambus, bio bambus, konopí, froté a další.

Od intimek po noční vložky

Z obchodů jste jistě zvyklé na široký výběr jednorázových menstruačních vložek. Avšak i u těch látkových si můžete vybírat hned z několika druhů. K dostání jsou nejen intimky, které můžete používat například jako takovou „pojistku“ při používání menstruačního kalíšku, ale i klasické vložky pro denní používání či vložky s vysokou sací schopností na noc.

Tvar podobný jednorázovým vložkám

Co se týká tvaru látkových vložek, tento se velice podobá tvaru těch jednorázových. Zapínání je vyřešeno patentkou, a proto na kalhotkách dobře drží. Důležité však je, abyste si vybrali správnou velikost. Zejména šířku vložky po jejím zapnutí a její délku.

Různorodý design

I když vložky ostatní nevidí, můžete si vybrat takové, které se vám budou líbit. V nabídce je široká škála barev a v neposlední řadě i různých vzorů. Je tedy jen na vás, zda zvolíte nevýrazný motiv a barvu, anebo naopak něco odvážnější.

Pár vložek do začátku

Pokud jste se rozhodli, že látkové vložky vyzkoušíte, nekupujte jich mnoho. Při první příležitosti (menstruaci) zakoupené vložky vyzkoušejte, a to zejména jak vám sedí velikost, jak dlouho vám jedna vložka vydrží a podobně. Pokud vám daná velikost vyhovuje, do příští menstruace si můžete zakoupit další kusy, jenž vám budou sedět. Jako doporučované množství látkových vložek na jednu menstruaci se uvádí číslo 20-25 kousků.

Žádná chemie na čištění

Četnost výměny vložek závisí na intenzitě vašeho krvácení. Vyměňujte je proto tak často, jak jste byli zvyklí dosud. Vložky po použití vždy ručně přeperte ve vlažné vodě a následně je vyperte v pračce na 60 °C například s ručníky. Látkové vložky je třeba také občas dezinfikovat. Pomocníkem vám při tom může být ocet, peroxid či čajová lázeň.