Obyčejný ocet jako neobyčejný pomocník v domácnosti

Citron, ocet anebo jedlá soda. Každou z těchto surovin má doma správná hospodyňka vždy při ruce. Tento článek je zaměřen na další ze zmiňovaných surovin – ocet.

Tento nemusí totiž sloužit pouze k vaření, ale je také vhodným čistícím prostředkem. Jeho výhoda nespočívá pouze v tom, že je šetrný k přírodě, ale je také levný a účinný.

Odstraní vodní kámen

Koupelnové baterie, kachličky, vany, dveře sprchových koutů či jiné plochy, které se potýkají s problémem usazujícího se vodního kamene, vás již nemusí déle trápit. Rozprašovač stačí naplnit octem, který nastříkejte na plochu s vodním kamenem a nechte působit. Po pár minutách povrch setřete mokrým hadříkem a uvidíte výsledek.

Vyčistí pračku

Ocet působí jako prevence proti vodnímu kameni či následně jako jeho „likvidátor“. Abyste zabránili tvorbě vodního kamene v pračce, při každém praní do ní nalijte alespoň 4 lžíce octa. Pokud chcete vaši pračku pročistit důkladněji, alespoň 1x za měsíc do ní nalijte cca 3 litry octa a zapněte naprázdno na nejvyšší možnou teplotu.

Vyleští okna i zrcadla

Abyste dosáhli krásných čistých a lesklých oken či zrcadel, nepotřebujete mnoho přípravků. Postačí právě obyčejný ocet. Tento přidejte do čisté vody a umyjte jí okna. Sami uvidíte, jak budou čistá a lesklá.

Dezinfikuje povrchy

Ocet obsahuje zhruba 5% kyseliny octové, a proto je velmi dobrým dezinfekčním prostředkem v domácnosti. Díky této kyselině dokáže zničit viry, bakterie a ostatní domácí patogeny. Vhodný je také k mytí podlah, kdy jej stačí přidat do teplé vody, a to asi čtvrt hrnku. Avšak ocet může některým povrchům i uškodit. Jedná se například o mramorové či dřevěné podlahy a další.

Odstraní rez a vyleští šperky

Jestliže máte doma spoustu šroubků, matiček či jiných věcí, které se chystáte vyhodit kvůli rzi na nich, zadržte. I tento problém vám pomůže vyřešit ocet. Namočte věci napadené rzí do octa, a to na několik hodin. Poté je vyjměte a vyleštěte hadříkem. Stejným způsobem lze postupovat i v případě, že jsou již zašlé či zbarvené do černé barvy i vaše šperky.

Pomůže s ucpaným odpadem

Ocet může sloužit také jako ekologická náhrada velmi známého chemického čističe „Krtka“. Ocet nalijte do ucpaného odpadu a nechte působit alespoň 30 minut. Nashromážděné nečistoty se v potrubí uvolní a vy tak můžete dál normálně fungovat bez ucpaného odpadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *