Jak vybrat kompostér?

Jak se můžete v předchozím článku dozvědět, bioodpad lze zpracovávat i v bytě, a to právě prostřednictvím malých kompostérů vhodných do bytu. Ale jak těch do bytu, tak i těch na zahradu existuje na trhu nepřeberné množství. Proto vám tento článek přináší pár rad, podle kterých byste měli kompostér vybírat a je jedno zda na zahradu či do bytu.

Jaké množství bioodpadu vyprodukujete?

Ať se rozhodnete, že do kompostéru budete dávat bioodpad pouze ze zahrady, jen z domácnosti či obojí, zvažte, jaké množství tohoto odpadu vyprodukujete. Výběr objemu kompostéru je velmi důležitý. 0,5 m3 je minimální objem, který by měl kompostér mít, aby došlo k dostatečnému prohřátí jeho celého objemu.

Kdy budete kompostovat?

Další důležitou otázkou je období, kdy chcete kompostovat. Jestliže máte nejvíce bioodpadu pouze od jara do podzimu, je na místě jednoduchý plastový kompostér anebo tzv. kompostovací silo. U takovýchto kompostérů je nutné, aby měly dobře vyřešený odvětrávací systém, jelikož vzduch je pro správné kompostování nutný.

Avšak pokud jste přesvědčeni, že budete kompostovat po celý rok, zvolte kompostér, jenž je vhodný do bytu. Další možností je také zateplený kompostér. Většina kompostérů je vyrobena z materiálů, jenž jsou odolné proti mrazům, ale také přímým slunečním paprskům.

Správné umístění na zahradě

Ač se to nezdá, tak i umístění kompostéru na zahradě je velice důležité. Tento by měl stát na místě, kde na něj nesvítí přímé slunce (v polostínu např. u plotu či stromů). Přímé sluneční paprsky totiž zpomalují rozkládání, protože obsah kompostu hodně vysušují. Důležité je také vybrat dobře přístupné místo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *