Zero waste

Obrovským množstvím odpadu je zahlcený celý svět. Některé země se s tímto problémem dokáží vyrovnat lépe a některé hůř. Jelikož ale všude odpadu permanentně přibývá, stále více lidí se snaží třídit odpad či žít úplně bez odpadu. Ještě jste o zero waste neslyšeli anebo ano, ale velmi málo? Tento článek vám přiblíží, jak tento „bezodpadkový“ život vypadá.

Význam slovního spojení

Shora jmenovaný pojem je spojený s moderním ekologickým životním stylem, kdy lidé vyvíjí snahu neprodukovat žádný odpad. Za cíl si klade omezit plýtvání se zdroji, a proto je zde důležité, abyste neprodukovali žádný odpad nebo alespoň takový, jenž lze třídit a následně recyklovat.

Žádné plastové sáčky, tašky…

Tašky a sáčky jsou tím největším problémem, kterého si lze všimnout i na procházkách, kdy je můžete spatřit v příkopech či zavěšené v korunách stromů. Současným trendem jsou síťky z textilu, které již lze zakoupit i přímo v supermarketech či hypermarketech. Někdo sáčky také nahrazuje používáním pletených košíků.

Stop plastovým lahvím a kelímkům

Je zbytečné kupovat nápoje v plastových láhvích, které po jejich spotřebě ihned vyhodíte. Alternativou plastových láhví je zakoupení láhve na pití, kterou lze využívat opakovaně. A pokud máte rádi kávu či čaj z automatu, využijte termohrnek, v němž vám káva i čaj vydrží teplé déle než v plastovém kelímku.

Omezení nákupu oblečení a obuvi

Ačkoliv se módní trendy mění každou chvíli, není nutné si neustále kupovat nové oblečení či boty. Většina oblečení stejně zůstane ležet na dně skříně, skončí v popelnici a v lepším případě dostane druhou šanci.

Dětské pleny

Látkové pleny jsou v současné době velkým hitem, kdy je volí stále větší počet rodičů pro své děti. V minulosti existoval pouze 1 druh látkových plen, ale nyní si můžete vybrat z několika možností.

Vlastní čistící prostředky

Výroba vlastních čistících prostředků není nic složitého a zvládne ji každý. Mnohdy vám bude stačit pouze nějaká ingredience, která je součástí každé domácnosti. Touto je například obyčejný citron. Vznikne tak minimální množství odpadu, ale také zamezíte vypouštění škodlivých chemikálií do odpadních vod.

Existuje několik dalších typů, jak dosáhnout úplně minimální produkce odpadu. Nejdůležitějším je ale právě vaše rozhodnutí a odhodlání žít právě tímto způsobem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *