Třídění odpadu

Přestože barevné kontejnery jsou dnes na každém rohu, pořád je spousta lidí, kteří si s tříděním hlavu nelámou a prostě cokoliv, co už nechtějí, hodí do popelnice. Je to ale naše ekologická stopa a naše zodpovědnost.Třídit se dá skoro všechno. Nakonec zjistíte, že do směsného odpadu toho tolik zase nedáte.

Snad už standardem je třídění papíru, skla a plastů. V poslední době k tomu přibyly i tetrapaky. Vedle toho se dá třídit také hliník. Jsou to sice malé kousíčky alobalu, které když zmuchláte, tak to je nic, ale zkuste je začít třídit. Zjistíte, že toho zase tak málo nevyprodukujete a že to má smysl. Hliník je velmi těžce rozložitelný a poměrně dost zatěžuje přírodu. Tady je jen problém, kam s ním. Zkuste se ve svém městě poptat na odboru životního prostředí. Měli by vám pomoci. Většinou se o sběr hliníku starají různé ekologické organizace.

Dalším odpadem, který lze třídit je biologický odpad. Kdo má zahradu, je bez problému, stačí vyběhnout ven ke kompostu. V bytě je trošinku problém a musím se sama přiznat, že biologický odpad doma netřídím. Doufám ale, že i tohle se brzy zlepší. Pokud žijete ve městě s osvíceným zastupitelstvem, máte možná ve městě kontejnery na bioodpad. Další možností jsou kalifornské žížaly. Jeden čas jsme o nich vážně uvažovali, ale nakonec jsme si je nepořídili, tak osobní zkušenost nemám.

O objemném a nebezpečném odpadu se ani nebudu rozepisovat. Myslím, že technické služby fungují po celé republice.

Na běžné třídění není potřeba nic speciálního. Vyrábí se sice kontejnery na třídění v domácnosti, mně ale stačí jeden proutěný koš, který mám pod linkou a tam dávám vše, každý druh odpadu do jednoho koutku, a protože tam není moc místa, alespoň to často odnáším.

Nebuďte líní, třiďte odpad. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *