Mýdlový sliz

Potřebovat budeme kostku pracího mýdla, prací sodu a nějakou nádobu, nejlépe kýbl s víkem.Prací mýdlo můžeme koupit klasické jádrové, které je nejlevnější, ale obsahuje živočišné tuky, nebo tzv. marseillské mýdlo, které je o něco dražší. Vzhledem k tomu, že mýdlo budeme strouhat, lze pro tento účel koupit již hotové mýdlové vločky.

Prací sodu lze sehnat práškovou nebo krystalickou. Soda je součástí většiny pracích prášků, protože rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny a desinfikuje.

Postup výroby

Do kýble nasypeme asi ¼ balení sody, nastrouháme mýdlo a za stálého míchání postupně zalíváme 10 litry horké vody. Poté kýbl zavřeme víčkem a necháme odstát. Následující den je sliz hotový.

Praní

Na jednu pračku dáváme cca 250 – 300 ml slizu, pokud je prádlo více špinavé, dáme slizu víc, případně přidáme ještě více sody nebo sůl na skvrny. Běžně zašpiněné prádlo ale sliz bez problému vypere.Co se týče aviváže, není potřeba žádnou dávat, případně lze použít ocet, který prádlo změkčí a neutralizuje. Pro provonění prádla lze do nálevky na aviváž přidat také pár kapek éterického oleje.

Já osobně peru v zásadě pouze v mýdlovém slizu. Pokud mi dojde a nestihnu ho vyrobit, mám v zásobě mýdlové ořechy. Na větší skvrny používám sůl nebo je vydrbu před praním v ruce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *