Praní prádla

Běžné prací prostředky, tzn. prací prášky, gely, ale hlavně aviváže představují obrovskou ekologickou zátěž. Vedle toho je řada těchto prostředků i nebezpečná, protože obsahuje látky, které v prádle zůstávají a způsobují různé kožní problémy.

V dnešní době existuje řada ekologických a biologicky šetrných pracích prostředků. Mezi nejrozšířenější patří značky Ecover, Ulrich nebo AlmaWin. Tyto prostředky nejsou ale nejlevnější a navíc se k nám dováží, takže jim musíme připsat ekologickou zátěž dopravy.

Opravdu přírodním pracím prostředkem jsou mýdlové ořechy. Jedná se o skořápky ořechů. které obsahují saponiny. Při praní již není třeba používat aviváž, protože prádlo je i tak měkké. Lze je použít také jako vlasový nebo tělový šampón, k mytí nádobí a podobně. Navíc po použití je lze kompostovat. Jsou 100% rozložitelné. Velkou nevýhodou je ovšem, stejně jako u ekologických pracích prášků, že se k nám dováží. V případě ořechů je zátěž ještě větší, protože se v drtivé většině dováží až z Indie. Nehledě na to, že pokud bychom v ořeších začali prát všichni, znamenalo by to pro dotčené stromy pohromu.

Pro člověka žijícího v ČR se jeví jako „nejekologičtější“ varianta praní v tzv. mýdlovém slizu. Mýdlový sliz je šetrný nejen k přírodě, ale také k pokožce, takže je vhodný k praní hlavně dětského oblečení a plínek. Jedinou nevýhodou je, že mýdlový sliz se nikde neprodává. Nelekejte se ale, jeho výroba není nijak složitá. Jak na mýdlový sliz zde »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *