Proč látkové pleny?

Používám výhradně látkovky a jak jsem zjistila, je to pro většinu lidí dost divné. Naštěstí na internetu jsem zjistila, že v tom zdaleka nejsem sama. Existuje řada diskuzí na toto téma a e-shopy, kde nabízí různé pleny a vše k nim. Jinde se totiž nakupovat moc nedá, pokud nemáte to štěstí, že žijete ve městě, kde je nějaký osvícený člověk, který otevřel kamenný obchod s tímto zbožím.

Nejprve ale, proč jsem se pro látkovky rozhodla? Protože mají samé klady. Teda samé ne. Jedinou nevýhodou je to, že je s nimi víc práce. Musíte je prát, věšet na šňůru, sundávat a skládat. To je ale vše. Ostatní věci mluví pro látkovky. Tady je jen malý výčet negativ papírových plen, které jsem posbírala:

  • Klasické jednorázovky obsahují chemické látky, které nejsou pro dítě vhodné.
  • Papírové pleny jsou neprodyšné, a proto se v nich dítě zapařuje. Navíc gel, který absorbuje tekutinu, se zahřívá, a může tak dojít k přehřívání pohlavních orgánů dítěte.
  • Zatěžují životní prostředí – kdysi jsem četla, že na jedno dítě připadnou snad 2 tuny plen. V porovnání s tím, že je člověk u látkovek nucen více prát, je to stále větší zátěž.
  • Jsou drahé. Látkové pleny stačí nakoupit jednou a dají se použít u více dětí. I když zase připočítáme to, že častěji pereme, tak látkovky vycházejí levněji.

Když jsem na toto téma mluvila s kamarádkami, tak mi vyšel jediný důvod, proč jednorázovky používají. Je to jednodušší. Proč ale kvůli vlastnímu pohodlí ubližovat dítěti i Zemi? Na to by si měla každá máma odpovědět sama. Mám pocit, že si v dnešní uspěchané době snažíme ulehčit, co se dá, a je to tak i v případě péče o dítě. Pro řadu holek je nepředstavitelné, že by měly prát pleny nebo vařit příkrmy, když už takhle běhají kolem dítěte skoro celý den. Od toho jsme ale na mateřské, abychom se o dítě staraly. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to zase taková zátěž není. Člověk si vytvoří systém, a pak to jde samo.

Můj systém látkovek

Celý první rok jsme vystačili s asi 20 klasickými čtvercovými plenami. K tomu jsem měla o něco víc vkládaček našitých ze starých měkkých ručníků. Většinou jsem balila do těchto plínek a na ně jsem dávala vlňáky.

Prala jsem většinou jednou za dva dny, ze začátku na 60°C, později, když už stolice nebyla tak řídká a pleny tak zašpiněné, tak jen na 40°C. Nikdy jsem nežehlila ani nevyvářela, jak rádi poučují babičky. Peru výhradně v mýdlovém slizu. Je fakt, že zpočátku skvrny na plínkách trochu zůstávaly, ale sluníčko je vybělilo. Prý na skvrny pomáhá žlučové mýdlo, ale to já nepoužívám, protože obsahuje volskou žluč a my máme zvířátka radši živé.

Kde nakoupit látkovky?

Zkuste třeba obchod-latkovpleny.cz ». Rádi poradí a nakoupila jsem tam vše potřebné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *