Tepelné čerpadlo – ekologický zdroj tepla

Neustále hledáte způsob, jak být co nejšetrnější k životnímu prostředí, avšak zároveň chcete šetřit i vaši peněženku? Tepelné čerpadlo je ideálním řešením. Jedná se o zařízení, jenž čerpá energii z jednoho místa na jiné a funguje vlastně na principu ledničky, avšak obráceně. Tento způsob vytápění, ohřevu vody či ochlazování je naprosto nenáročný na ovládání.

Čerpejte energii ze země, vzduchu či vody

Existuje mnoho druhů tepelných čerpadel, ze kterých si můžete vybrat. Před jeho koupí si uvědomte, k jakému účelu ho budete využívat. Některé z nich čerpají energii ze zemské půdy, ve které je uložena sluneční energie anebo geotermální energie. Další čerpají energii z podzemní vody, tudíž je nutno najít vhodné místo pro vrt. A poslední možnost čerpání energie je ze vzduchu.

Nízké náklady

Ačkoliv počáteční náklady spojené s pořízením tepelného čerpadla mohou být vysoké, jistě se vám během několika let vrátí. Provozní náklady jsou velmi nízké, ale pouze za určitých podmínek a v případě, že zvolíte správný druh čerpadla. S jeho výběrem vám pomohou v každé specializované prodejně.

Ekologický zdroj

Velkou výhodou je také nepřítomnost zplodin při jeho užívání. Zplodiny jsou problémem zejména při používání kotle na tuhá paliva. Na tepelné čerpadlo se lze dívat jako na recyklační stroj, který využívá obnovitelné energie.

Dotace od státu

Jestliže byste si do domácnosti rádi pořídili tepelné čerpadlo, ale odrazují vás zejména pořizovací náklady s ním spojené, zkuste si podat žádost o dotaci. Zažádat můžete o Kotlíkovou dotaci anebo je zde i možnost využití dotačního programu Nová zelená úsporám. Není sice jasné, zda dotaci dostanete, avšak za zkoušku to stojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *