Citron – přírodní pomocník v domácnosti

Citron, jedlá soda anebo ocet. Všechny 3 suroviny jsou součástí každého „špajzu“. Vyjma využití, které bezpochyby najdou zejména při vaření, jej také naleznou při úklidu celé domácnosti. Tento článek je zaměřen pouze na první zmiňovanou surovinu – citron.

Zázračný pomocník

Onen citron totiž umí při úklidu velké zázraky, které nesvedou ani mnohé přípravky s vysokým obsahem chemických látek, jejichž používání se chcete vyvarovat.

Vybělí prádlo

Všimli jste si, že vaše ručníky, utěrky nebo oblečení už nejsou tak zářivě bílé jako při pořízení? I když třídíte světlé, tmavé i barevné prádlo, tomuto zašednutí nezabráníte. Praní v prášku a zhruba 1/2 hrnku citronové šťávy může být přírodním řešením vašeho problému.

Zachrání kuchyňské prkénko

Žádné prkénko se nevyhne nasáknutí pachů a barev z potravin, které na něm byly krájeny. Někdo prkénko raději vyhodí, avšak to není nutné. Nežádoucích pachů i zabarvení se snadno zbavíte i přírodní cestou. Citron rozkrojte na 1/2 a za stálého tlačení na něj začněte prkénko „drhnout“.

Odstraní vodní kámen

Pokud jste vyzkoušeli nespočet prostředků k odstranění vodního kamene a bez výsledku, ještě vyzkoušejte tento typ. Rozpůlený citron uchopte a potřete jím veškerou plochu, na které vidíte usazený vodní kámen. Několik minut nechte citronovou šťávu bojovat a nakonec vše setřete mokrým hadříkem.

Vodní kámen v rychlovarné konvici zmizí, když v ní povaříte vodu s citronovými plátky.

Poradí si se zašlým nádobím

Citron dokáže odstranit i skvrny, které způsobují čaj a káva. Asi každý ví, jak nehezky vypadá třeba hrnek, ve kterém si pravidelně připravujete kávu nebo čaj. Hrnek „vytřete“ plátkem citronu a nechte působit. Pak hrníček stačí jen umýt vroucí vodou.

Troubu zbaví zaschlých nečistot

Pokud máte troubu plnou nečistot, jenž nelze tak snadno odstranit, tento typ je pro vás. Na dno trouby umístěte hrnec s vodou, do kterého přidejte několik plátků citronu. Troubu zapněte na nejvyšší výkon na dobu 5 minut. Poté dvířka trouby nechte zavřená přes noc a ráno se přesvědčte, že nečistoty lze díky vzniklé páře snadno odstranit.

Neutralizuje pachy a čistí šperky

Pokud do místnosti či lednice vložíte mísu včetně citronu rozkrojeného na 1/2, již po několika minutách až hodinách neucítíte žádné nežádoucí pachy.

Díky citronu můžete také vrátit lesk šperkům, a to zejména těm stříbrným. Stačí, když prsteny, náramky či jiné šperky vložíte do vroucí vody s trochou šťávy z citronu, a sice na 15-20 minut.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *