Citrón, ocet a jedlá soda neboli soda bicarbona. Tyto 3 suroviny, jenž má doma každá hospodyňka, vám pomohou šetrně vyčistit vaši domácnost. Nejenom, že budete ohleduplní k životnímu prostředí, ale také ušetříte peníze za drahé čistící prostředky. A s čím vám jedlá soda v domácnosti pomůže?
Obsah článku
Vyčistí hřebeny a kartáče
Hřebeny a kartáče je třeba čistit pravidelně, protože na nich ulpívají nejen vlasy, ale i mastnota. Namočte je do roztoku jedlé sody a teplé vody. Nechte působit alespoň půl hodiny a nakonec vyndejte a opláchněte vodou. Uvidíte, jak budou vaše hřebeny a kartáče zářit čistotou.
Odstraňuje zápach
Zapáchající lednice, odpadkový koš nebo houbičky jsou problémem v nejedné domácnosti. Jelikož jedlá soda dokonale pohlcuje pachy, lze ji umístit do malé mističky a následně do lednice. Je možné ji nasypat i do odpadkového koše. Pokud chcete houbičky zbavit jejich zápachu, namočte je do roztoku jedlé sody a teplé vody.
Vyčistí i zašlé věci
Vlhký hadřík a soda bicarbona pomohou odstranit zašlé nečistoty z hrnků od kávy a čaje, kachliček, vany, spár a dalších. Na závěr vše důkladně opláchněte vodou.
Vyleští stříbrné předměty
Máte doma příbory, které již nejsou tak hezké jako při jejich pořízení? Smíchejte jedlou sodu s troškou vody a připravte si tak pastu. Tuto naneste na příbory, prstýnky či další předměty a nechte působit. Poté předmět vydrhněte a nakonec opláchněte čistou vodou.
Nahrazuje prášek do pečiva
Ačkoliv se rozlišuje prášek do pečiva od jedlé sody, lze je vzájemně nahradit. Soda bicarbona je totiž jednou ze součástí prášku do pečiva. Když vám dojde prášek do pečiva, nebojte se jej nahradit právě jedlou sodou.
Poradí si s mastnotou
Smícháním trošky vody a jedlé sody dosáhnete jemného písku, který si skvěle poradí s mastnotou. Pro dosažení většího efektu můžete jedlou sodu smíchat také společně s octem či kyselinou citrónovou. Tento po domácku vyrobený písek lze použít i při mytí smaltového nádobí, na kterém se drží připáleniny.