Kalifornské žížaly do kompostéru

Máte doma vermikompostér neboli kompostér do bytu a rádi byste do něj pořídili žížaly? Mít kompostér doma v bytě je v současné době velice „in“. Existuje mnoho druhů žížal, avšak přímo do vermikompostéru se velice hodí kalifornské žížaly. V čem tyto žížaly vynikají a kde je sehnat?

Speciálně vyšlechtěný druh

Kalifornské žížaly jsou druhem žížal, mezi jejichž silnou stránku se řadí rychlost a kvalita přeměny bioodpadu na přírodní hnojivo. Nejen, že jsou na rozdíl od těch českých „hnojních“ žížal výkonnější, ale také lépe snáší pobyt v bytových kompostérech a právě díky nim můžete efektivně zpracovávat bioodpad v bytě. Co se týká velikosti, tak kalifornské žížaly jsou menší než ty české (hnojní).

Přemění veškerý bioodpad

S jejich potravou si nedělejte hlavu. Podávejte jim organickou stravu, jenž může být i hnijící. Kalifornské žížaly totiž rozloží i všechny viry a bakterie.

Prodej kalifornských žížal

Jmenovaný speciální druh žížal lze zakoupit od firem, jenž se zabývají právě jejich chovem, anebo je seženete i zdarma. Existuje totiž tzv. „žížalí mapa“, ze které lze vyčíst, kde ve vašem okolí žížaly seženete. Ceny žížal se pohybují v rozmezí od 300 Kč do zhruba 500 Kč za jednu násadu (tj. cca 100 – 200 ks žížal různých velikostí).

Samotný chov není náročný

Jestliže jste se rozhodli pro chov kalifornských žížal ve vašem vermikompostéru, budete jim muset zajistit vhodné podmínky. Tyto nejsou nijak náročné. Co se týká teploty, nejvíce jim vyhovuje 15 °C – 25 °C, avšak přežijí i teploty v rozpětí od 0 °C do 30 °C. Vlhkost by se měla pohybovat okolo 55 % – 80 %.

Tvoří žížalí čaj

Kalifornské žížaly při přeměně bioodpadu tvoří přírodní hnojivo nazývané žížalí čaj. Tento odtéká na dno vermikompostéru a zhruba 1x za 3 měsíce je nutné ho odstranit. Nalijte ho například k rostlinám, které díky tomuto hnojivu rázem povyrostou.

Jedničky i v množení se

Tento vyšlechtěný druh žížal se také velmi rychle množí. Postačí pouhé 2 týdny a množství žížal ve vašem kompostéru může být až dvojnásobné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *