Přírodní hnojiva

Je vaším snem dosáhnout úspěchů na zahradě, avšak bez použití jakýchkoliv chemických postřiků či hnojiv? I když se to zdá neuvěřitelné, je to možné. Existují totiž hnojiva, která jsou čistě přírodní. Zde najdete pár typů na to, jak dosáhnout velké, šťavnaté a chutné zeleniny či krásných barevných okrasných rostlin pouze přírodní cestou.

Kompost

Nejznámějším přírodním hnojivem je kompost. Do půdy na zahradě byste jej měli přidávat pravidelně, a to alespoň jednou ročně před výsevem či výsadbou rostlin. Tento bude rostlinám sloužit jako bohatý zdroj živin. Díky kompostéru v bytě či na zahradě také můžete třídit a následně dále využít bioodpad.


Zelené hnojení

Existují různé druhy rostlin, které se využívají právě k hnojení záhonů. Tento druh hnojení funguje tak, že například řepku či hořčici vysejete a těsně před vykvetením tyto rostliny zaryjete do půdy.

Slepičince

Dalším přírodním hnojivem jsou slepičince naředěné vodou v poměru 1:10. Tuto směs nechte alespoň 2 týdny kvasit a poté ji můžete použít. Pokud máte doma slepice, máte vyhráno a zejména vaše zelenina, jahodníky i další ovoce vám dají krásnou úrodu.

Koňský hnůj

Všeobecně jsou všechny druhy hnojů vhodné pro přihnojování, ale ten koňský lze považovat za nejvhodnější zejména pro růže. Tento taktéž nařeďte vodou a nechce několik dní zrát. Poté „kejdu“ zřeďte vodou a použijte k hnojení. Dalším a rychlejším způsobem využití koňského hnoje je jeho zakopání k rostlinám.

Mulč

I listí, seno, štěpka, kůra, piliny anebo posekaná tráva mohou posloužit jako přírodní hnojivo. Mulčem stačí posypat záhonky či okolí stromů a jakmile začne docházet k jeho rozkladu, do půdy budou pronikat živiny, jenž rostliny vřele uvítají. Avšak pozor, abyste nedali příliš vysokou vrstvu! Pamatujte, že stačí pouze 1 cm vysoká vrstva mulče, jenž také chrání půdu před vysycháním a růstem plevele.

Kopřivový výluh

Výluh lze připravit z čerstvých listů kopřivy, které nakrájíte na kousky, umístíte do nádoby a zalijete vodou. Tuto připravenou směs nechte odstát alespoň 14 dní. Následně naředěným výluhem můžete přihnojovat téměř každou rostlinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *