Domácí ekologická samotvrdnoucí hmota

Na internetu koluje mnoho návodů na výrobu samotvrdnoucích hmot, ale ne každá z nich je šetrná k přírodě a bez obsahu chemických přídavků. Návod na výrobu této hmoty je ale ekologický a neobsahuje žádnou chemii. Jedná se o jemnou a hladkou hmotu, jenž se neláme. Je to v podstatě hmota podobná keramické hlíně, avšak rozdíl spočívá v tom, že samotvrdnoucí hmotu nemusíte vypalovat v keramické peci. Pojďte vyzkoušet recept na jmenovanou hmotu podle tohoto návodu.

Využití hmoty

Jelikož se pomalu blíží Velikonoce, je možné si z jmenované hmoty vytvořit ozdoby na kvetoucí větvičky. Avšak ozdoby z této hmoty můžete vyrábět celoročně – jarní, zimní či dokonce vánoční ozdoby. A navíc s hmotou mohou pracovat i děti.

Hrníčkový recept

Co se týká poměrů surovin, opravdu dodržujte odměřování v hrníčku. A důležitá je také volba škrobu. Použijte pouze kukuřičný škrob, jelikož ten bramborový funguje zase jinak.

2 hrnky jedlé sody
1 hrnek kukuřičného škrobu
1 hrnek vody

Samotná příprava hmoty je velmi jednoduchá. Stačí smíchat všechny suroviny dohromady a začít je zahřívat. Nejlepší je připravovat směs v hrnci s nepřilnavým povrchem. Pokud chcete mít hmotu různých barev, můžete přidat i potravinářská barviva. Hmota se nejprve krásně spojí a poté začne houstnout, až se z ní stane hmota podobající se plastelíně. Jedinou nevýhodou samotvrdnoucí hmoty je fakt, že tuto hmotu nelze dlouhodobě skladovat, jelikož by vyschla a začala se drobit. Proto tato slouží k přímému vyrábění.

Co z ní vyrobíte je jen na vás

Jakmile hmota trošku zchladne, pokuste se pomocí rukou vypracovat hladké těsto, které můžete vyválet a pak z něj vykrajovat ozdoby. Avšak fantazii se meze nekladou a můžete tvořit i jiné výrobky. Hotové výrobky umístěte na pár dní na karton do tepla. Pokud chcete urychlit sušení, dejte je na plech vyložený pečícím papírem a sušte v troubě na 50 °C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *