Domácí chov slepic

Častým snem rodin je mít vlastní domácí vejce. Pokud máte kousek volného místa na zahradě, nic vám v chovu slepic nebrání, protože chování slepic není žádná věda. Ušetříte za vejce, která jsou v současné době poměrně drahá, ale také poznáte barvu a chuť těch pravých domácích vajec. A navíc od slepic získáte jedno z přírodních hnojiv. Tento článek vám přináší základní informace o chovu slepic.

Světlo je základ

Doplňkové světlo je základ. Někteří chovatelé žijí v domnění, že slepice mají vstávat za světla a chodit spát za tmy, nicméně praxe mluví za vše. Slepice potřebují 14 až 16 hodin světla. Méně světla znamená méně vajec, více světla stres a žádná vejce. Nevýhodou může být snad jen zvýšené náklady na elektřinu, pořízení doplňkového světla a nebezpečí požáru, více vajec většinou stojí za to.

Více info pro a proti na Slepičář »

Pohyb

I přes skutečnost, že slepice budou snášet vejce i v maličké kleci, je žádoucí jim dopřát prostor k pohybu. Jestliže slepicím neumožníte dostatečný pohyb, bude se kvalita jejich vajíček podobat právě těm z obchodů, což jistě nechcete.

Kurník a hnízda na vejce

Internet je plný inspirace a návodů na stavbu kurníků, avšak pozornost věnujte především jeho zabezpečení. Velkou hrozbu pro slepice představují například lišky či větší draví ptáci. Kurník musí být zastřešený a v něm by se měla nacházet hlavně hnízda na snášení vajec. Co se týká velikosti hnízda, tuto je nutno zvolit individuálně dle plemene slepic.

Vhodná strava

Stejně jako ostatní živočichové, tak i slepice vyžadují pestrý jídelníček. Základní složkou jejich potravy je zejména krmná směs skládající se z pšenice, slunečnicových semínek, prosa a podobně. Jako zpestření potravy slouží například tráva či zbytky z kuchyně, avšak jen některé! Jedná se například o zbylé kusy ovoce, zeleniny či těstovin, nikoliv o shnilé anebo zkažené potraviny. Dále by slepice měly mít neustálý přístup k čisté vodě. Pamatujte, že čím lépe budou slepice živeny, tím chutnější jejich vejce budou.

Obměna slepic

Slepice obvykle snáší vejce 9 až 10 měsíců v roce, kdy zbylé 3 až 2 měsíce v roce přepeřují. Přestávku ve snášení zaznamenáte zejména v zimním období. Slepice si chovatelé nejčastěji ponechávají zhruba 2-3 roky, kdy po uplynutí této doby pořizují nové jedince.

1 komentář

  1. jenicek54 Reagovat

    pokud budete nakupovat bio krmivo tak už je lepší kupovat vejce za 2.80 z Ukrajiny. chovám slepice a kachny, zájem by byl vejce 3 koruny, kachna 150, ale to se můžu jít oběsit, nebo taky nakupovat v supermárketu. nikoho nezajímá jaké máte náklady

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *