Naklíčovadla – pomocníci při pěstování klíčků

Jaro je tu a s ním i možnost vysévání semínek či sázení sazeniček na zahradu. Avšak jistě jste již slyšeli o tzv. „klíčcích“, jenž jsou trendem současné doby. Můžete je pěstovat celoročně, avšak víte, jaké jsou pro ně nejvhodnější podmínky a k čemu slouží naklíčovadla?

Jak klíčit semena?

Nejde o nic složitého. Po zakoupení semen ke klíčení (luštěniny, ředkvička…) je umístěte do misky s vodou. Takto namočené je nechte přes noc. Následně semena zceďte a můžete je umístit do různých naklíčovadel anebo je nechat stát v prázdné misce. Semena je nutné vždy ráno i večer proplachovat vodou a následně je nechat okapat na sítku.

Rozdílná doba klíčení

Nelze přesně říct, za jak dlouho budou klíčky připravené ke konzumaci. Doba klíčení různých semen se totiž liší. Luštěniny potřebují zhruba 3 až 5 dní, obiloviny 2 až 3 dny a například semínka ředkviček pouze 1 až 2 dny.

Naklíčovadla usnadní práci

Miniaturními skleníky pro pěstování klíčků jsou vlastně naklíčovadla. Semínka určená ke klíčení zde mají vhodné podmínky a jejich pěstování tak pro vás bude mnohem snadnější a také rychlejší. S naklíčovadly již nebudete mít starosti s proplachováním semínek. Takovýchto naklíčovadel je mnoho druhů. Jsou to například misky či sklenice ke klíčení.

Misky na klíčení

Jestliže chcete nechat klíčit větší množství semínek najednou, je pro vás vhodnější právě miska na klíčení. Tato má většinou samozavlažovací systém, díky kterému semínka nikdy nevyschnou. Zásobník stačí naplnit vodou a o nic dalšího se už starat nemusíte.

Sklenice na klíčení

Sklenice jsou vhodné pro naklíčení jednoho druhu semen či menšího množství semínek. Většina sklenic je mírně nakloněná, aby průběžně odtíkala přebytečná voda, a proto vám semínka při klíčení nebudou plesnivět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *