Bavlna versus biobavlna

Nevím, jak je to u vás, ale pro mě byl štítek s nápisem 100% bavlna zárukou kvality. Výchovou mi bylo vštěpováno, že bavlna je dobrá, protože je přírodní, na rozdíl od syntetických materiálů.

Dokonce si pamatuji na jednu křivdu (alespoň tak jsem to tehdy vnímala), které se na mně dopustila moje maminka. Moc jsem toužila po silonových ponožkách s barevnou kraječkou, které měla moje kamarádka ve školce, mamka mi je ale odmítla dát s tím, že je pro moji nožku lepší „obyčejná“ bavlněná…Je sice pravda, že bavlna je lepší, než silon, ale zase tak „úžasná“ také není. Stačí ji porovnat s jinými materiály jako je konopí, sója nebo bambus. Běžná průmyslově pěstovaná bavlna zamořuje Zemi a obsahuje škodlivé látky, které mohou být pro naši pokožku dráždivé. Zde je několik skutečností vážících se k pěstování bavlny:

  • Při pěstování se používá obrovské množství pesticidů (asi 1/4 světové spotřeby) a dalších chemikálií. Jen v USA to je ročně 800 milionů tun pesticidů, herbicidů, umělých hnojiv a chemických odlisťovačů. Přitom podle průzkumu Světové zdravotnické organizace umírá na otravu pesticidy ročně asi 20 000 lidí.
  • Průmyslově pěstovaná bavlna pokrývá pouze 3% světové úrodné půdy, ale připadá na ni 25% světové spotřeby pesticidů a umělých hnojiv.
  • Podle Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) lze o 7 pesticidech z 15, které se používají na pěstování bavlny, říci, že jsou možnými nebo už známými lidskými karcinogeny.
  • U farmářů z rozvojových zemí se dá mluvit o vykořisťování. Nejen, že jsou nuceni používat právě jedovaté pesticidy, aby vyhověli poptávce, a tím ohrožují vlastní zdraví, ale i přesto jsou velkými nadnárodními společnostmi tlačeni k tomu, aby snižovali výkupní cenu bavlny, takže se často zadlužují. Například v Indii se tito farmáři až příliš často uchylují k sebevraždám.

Jak je vidět, problém není v bavlně jako takové, ale ve způsobu jejího pěstování. Východiskem se stala biobavlna. Asi každý chápe, co předpona „bio“ znamená. Tato bavlna se pěstuje a je zpracována za podmínek, které jsou šetrná jak k lidem, tak Zemi. Je sice pravda, že je biobavlna o něco dražší, než klasická bavlna, ale je kvalitnější a trvanlivější, protože vlákna nejsou porušena chemikáliemi.Osobně se snažím dávat přednost biobavlně. Určitě alespoň u spodního prádla, které je přímo na těle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *