Chodit bosky?

Když jsem se zamyslela nad tím, jak moc ovlivňuje chůze a péče o moje nohy celkové zdraví, byla jsem až překvapená. Každý den si čistíme zuby, ruce, obličej, ale kdo každodenně pečuje o své nohy? Přitom jsou tak důležité.

Na našem těle existuje spousta bodů, díky kterým můžeme stimulovat činnost jednotlivých orgánů v našem těle. Obzvlášť hustá síť je na chodidlech. Jejich stimulací tedy můžeme ovlivňovat naše celkové zdraví. Výborná je masáž, každý ale nemá čas denně masírovat nohy. Jedním z řešení je, zařídit si průběžnou automasáž. A tou je chůze naboso.

Nedávno jsem byla dost překvapená, jaký problém to pro spoustu lidí je. Běžně chodím bez bot doma a na zahradě. Loni, na oslavě manželových narozenin, jsem bosá chodila po naší dřevěné podlaze na pergole. Jeden kamarád se začal podivovat. Když jsem se rozhlédla, zjistila jsem, že bosky jsem byla pouze já a můj muž. Docela mě to zarazilo, protože jsem neviděla jediný důvod, proč uzavírat svoje nohy v botách a už vůbec jsem nechápala, proč to tomu kamarádovi přišlo tak zajímavé, že my boty nemáme.

Není nic objevného na přístupu důvěry v přirozenou inteligenci dětí. Stejně jako věřím, že má svůj význam, když děti odmítají maso, věřím, že stejný důvod má i jejich odmítání bot. Jakmile dětem budete chtít nasadit jejich první botičky, většina z nich bude protestovat. Můj mladší syn má rok a půl. Boty nosí, zvykl si, nicméně mu je zbytečně nenutím . Pro něj je naprosto přirozené chodit bosý. Kdekoliv. Vydává se i do terénu, kam bych já osobně bosá nešla. Je to pro něj přirozené, neřeší, jestli je tam malý kamínek nebo jestli je ta tráva vlhká.

Chození bez bot není výborné jenom kvůli stimulaci bodů na chodidlech, o kterých jsem psala výše, chození po zemi, v trávě, je také výborné kvůli napojení na energii Země. Zkuste se ráno projít v rose, nebo se jen postavit a vnímat energii, která vám ze Země skrz chodidla přichází do těla. Je to úžasně energizující. A nakonec chůze bez bot má významný vliv na naši páteř, se kterou má obecně naše společnost velký problém. Chození v nevhodné obuvi deformuje držení našeho těla, což vede k řadě problémů. Chození bez bot je jiné, jinak držíme tělo. Nebudu to rozepisovat, rovnou odkážu na značku botou Barefoot.

Koupila jsem si balerínky barefoot. Oproti klasickým balerínám jsou jiné v tom, že jsou širší, takže se vám noha může krásně rozložit do stran, není stlačená a deformovaná. Prodavač v obchodě mě přesvědčil na boty o číslo větší, než bych si koupila, a musím mu dát za pravdu, je to tak ideální. Moje noha má volnost. Není ničím omezená. Když jdu, cítím, že chůze je jiná. Lépe držím tělo, jdu lehčeji.

Z počátku se může stát, že vás z těchto bot budou bolet nohy, protože chůze je jiná než v klasických botách. Musíte se zbavit starých návyků. Mě to šlo ale docela snadno.

Pokud máte děti, doporučuji pořídit tyto nebo podobné botky dřív, než si zvyknou na špatnou obuv a špatný styl chůze. Staršímu synovi jsem koupila také boty barefoot, přijal je hned, mladší má zatím capáčky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *