Self-care aneb jak se cítit dobře ve svém těle

Každý z nás, nebo minimálně každá, to zná. Každý den jdeme do práce, s kamarádkami, se psem, do obchodu a když se neupravíme, cítíme se špatně. Postáváme před zrcadlem a zkoumáme každou nedokonalost naší pleti, to znamínko, které bychom nechtěli a nějaký ten špíček, kterého bychom se chtěli zbavit, ale vzdát se nezdravého jídla je pro vůli těžké. Kvůli čemu nebo komu?

Nalháváme sobě i ostatním, že to děláme pro sebe, ale realita je jiná, děláme to pro okolí a jen z malé části pro sebe. Protože, co si budeme, to, že se za námi muži otáčejí, smějí se na nás a podrží nám dveře, protože je zaujmeme, nám dělá nejen lepší den, ale také zvedá sebevědomí.

Asi vždycky, až na výjimky, si budeme připadat nedokonalé. Ať už ze strany našeho vzhledu, váhy, chování nebo společenského postavení. Budeme se snažit být krásnější, zdravější, schopnější pro ostatní a v tom momentu je na čase zakřičet: „DOST!“

Proč bych měla být dokonalá pro druhého. Proč bych se měla neustále soustředit na to, aby drahá polovička nebo lidé v mém okolí měli všechno tak jak chtějí a byli šťastní, když sama nejsem. To já jsem ta důležitá. Vy jste. Tou nejdůležitější osobou, je pro každého on sám. Nebo by měl být. Samozřejmě vše má své meze. Ale jak můžu dělat jiného šťastným, když sama nejsem? Jde to, ale ne do nekonečna a stojí nás to daleko více energie.

Začněme uvnitř

Základem toho, dobře vypadat, je cítit se dobře ve vlastním těle. Přijmou samu sebe a své nedostatky.

Kupříkladu já jsem vždycky řešila svou problémovou pleť. Už na škole jsem trpěla a neustále na pleť patlala tuny krémů, makeupu a všeho. Mělo to tolik nevýhod, které jsem nevnímala. Pleť byla neustále zatížená a nemohla dýchat, kdekoli jsem se otřela, tak zůstala hnědá skvrna a co si budeme, můj „make up look“ nevypadal vůbec tak, jak jsem si myslela. Cítila jsem se hrozně, ale vlastně trochu lépe, protože jsem si myslela, že jsem svůj nedostatek zakryla. Ani omylem. I pod vrstvou druhé tváře šly většinou nedokonalosti vidět a já se musela neustále hlídat, nesahat si na obličej, neopřít se o něco a nedej bože o někoho, kdo měl bílé tričko.

Moje maminka mě nakonec dokopala k návštěvě kožní lékařky, se kterou jsme začaly problém intenzivně řešit. Není nutné popisovat jak proč a co, ale problém jsme vyřešily. Samozřejmě nemám dokonalou pleť, tak jako modelky na obalech časopisů, ale vím, o jaký kus jsem vpřed a už se nestydím vyjít nenamalovaná nebo jít s klukem, který se mi líbí nenamalovaná. To jsem já. Takhle vypadám. Když půjdeme na večeři, ano, vymódím se, namaluji, ale když se půjdeme projít nebo někam na výlet, proč. Buď mě měj rád takovou, jaká jsem nebo hledej dokonalost v nedokonalém světě dál a jinde. Velkou část zlepšení zastala i strava. Doplnění jídelníčku o potraviny, které měly vitamíny, které mé tělo postrádalo a zároveň snížení příjmu potravin, které mé pleti škodily. Například mléko a výrobky z něj.

Lepší a zdravější stravu jsem začala „dodržovat“ více a více. Bavila mě a chutnala mi. Radši jsem si zašla na dražší oběd jednou týdně než na „mekáč“ třikrát týdně nebo si místo snickersky koupila zelené jablko. Neříkám, že jsem nehřešila, ale jídlo mě začalo bavit. Začala jsem mít více energie i méně zdravotních problémů. Začala jsem více sportovat. Nebavíme se tady o vrcholovém běhání nebo náročných každodenních tréninzích, ale o tom, co mě bavilo. Zašla jsem si zahrát fotbal se známými, zašla s rodinou na badminton a každý den chodila se psem na minimálně hodinové procházky. Jezdila na hory a další věci, všechno mi to dělalo radost. Dělala jsem to ráda. Zlepšovalo mi to náladu.

A tom to tkví. Musíme najít rovnováhu mezi tím, co je zdravé a tím, co nás baví. Sport by měl všeobecně patřit k životu a taktéž zdravá a pestrá strava. Máte rádi běhání? Jděte běhat. Jedno kam a jedno kdy. Jděte a vůbec se neohlížejte. Rádi jezdíte na kole. Vytáhněte ho ze sklepa a jeďte s větrem o závod. Dejte si pivo nebo malinovku a spokojeně se vraťte domů. Nebo jděte tančit na skupinové lekce.

Dnes jsou ohromné možnosti toho, jak se člověk může hýbat a jíst. Navíc spousta zaměstnavatelů podporuje sport například Multisport kartami nebo možností vstupů na bazény apod. Vyzkoušejte trampolíny, pilates, bojové sporty nebo začněte dělat biatlon. Dělejte to, co vás baví.

Čím více sportu, tím více můžete hřešit v jídle. Milujete čokoládu? Proč ne, ale zkuste mléčnou vyměnit za 70 % hořkou. Třeba postupně. Zdravější varianta tak hříšné sladkosti. Vše je zdravé, ale jen v přiměřeném množství.

Když každý den chodíte do zaměstnání, kde sedíte a koukáte do monitoru, měla byste zvážit, jestli si dáte svačinku, pak oběd a po obědě zákusek a znova si půjdete sednou. Někdo si nedokáže odpolední kávu představit bez zákusku. Je to hezká a sladká neřest, ale každý den? Asi tady bude dřív nebo později problém.

Uvařte si zdravý oběd, vyzkoušejte vegetariánskou nebo veganskou stravu. Zkuste být bez cukru nebo éček. Přijdete na spoustu nových chutí a zdravějších variant. Nemusíte být striktní vegan, ale maso naši předkové taky neměli každý den. A když už, dopřejte si maso ze soukromého chovu, kde mělo zvíře možnost volného pohybu a nevykrmovali ho antibiotiky, aby za půl roku byl z mláděte dospělý jedinec. Také mléko zkuste kupovat od lokálních farmářů a ne krabicové. Jestli jste ještě neslyšeli o tom, jak to funguje v tomto průmyslu, doporučuji si zajít na internet. Pár kliků a budete v obraze. Kvůli pár korunám týráme jiné živočichy. Ale o tom jindy.

Ale i dále nechávejte rozvíjet svou mysl a schopnosti. Chcete číst a baví vás to? Čtěte. Hned jděte do knihkupectví, kupte knihu, která vás zaujme a přečtěte ji. Budete rozvíjet hlavu. Větší slovní zásoba, dobrý pocit a trénování soustředění a schopnosti se zklidnit a relaxovat.

Píšete? Piště. Založte blog nebo si piště deníček. Napište dětem pohádku nebo skládejte hudbu. Hrajte na kytaru, flétnu, klavír. Cokoli jen chcete, tak dělejte. Rozvíjejte své tělo i mysl.

„Tvůj život musí vyhovovat hlavně tobě, to si pamatuj!“

Věta, která mě samotné otevřela oči v těžkém období.

Vztahy a rodina

Nebudeme chodit kolem horké kaše. Když nejste spokojení ve vztahu, asi nebudete ani v životě. Samozřejmě je problém nutné řešit mezi sebou, snažit se o tom mluvit a hledat východiska. Oba. Ale pokud druhý nemá zájem řešit problém a dělat něco pro to, aby to bylo lepší (nebavím se o tom, aby se někdo měnil, to je hloupost), tak to asi nemá budoucnost. Každý má své chyby a musíme se je do nějaké míry naučit je tolerovat, ale pokud jde o něco vážného, prvním krokem by měla být snaha to vyřešit. Chceme spolu být? Jsme schopni v konkrétním problému udělat kompromis a pokusit se alespoň trochu vyhovět a udělat druhého šťastným? Zase obě strany, pokud se budete moct uhonit, aby měl partner navařeno, naklizeno, vymýšlíte dárky tři měsíce dopředu a sexu s ním se nemůžete nabažit, a proto nemáte problém mu ho dostatek poskytnout a on přijde domů pozdě, kdo ví kde byl, řekne vám, že už jedl a jde spát nebo si sedne k televizi nebo kouká do mobilu i když vedle něho ležíte v sexy spodním prádle, asi je něco špatně. A když zapomene na vaše narozeniny? Asi je třeba i přes následnou bolest z toho vlaku vyskočit. S hlavou vztyčenou odejít a nechat vás oba najít štěstí, jaké si zasloužíte.

Zároveň vaše rodina nemusí pochopit touhu po častém sportu nebo zdravějším jídle nebo třeba veganské stravě. Zkuste se zeptat nějakého vegana ve svém okolí, jak na tu změnu z všežravce na vegana reagovala jeho rodina. Začátky měl snad každý těžké.

Můžete chodit k prarodičům a slýchat, měl by ses více hýbat, jíst zdravěji nebo naopak, ty jsi jako z koncentračního tábora a co to máš na sobě. Ne. Vždy je potřeba zachovat chladnou hlavu a tyto poznámky vypouštět a v klidu se pokusit druhým vysvětlit, že se vám nelíbí to, co říkají. Každý ať se stará o sebe. Nejsme na světě, abychom se líbili a vyhovovali druhým.

Když už je tělo i duše v rovnováze

V tu chvíli se začínáme soustředit na zevnějšek. Zajdeme si ke kadeřníkovi, na kosmetiku, necháme si udělat nehty nebo řasy, cokoli chceme. Nebo nic. V samotné podstatě, třeba pro mě v mém bodě spokojenosti, jsou řasy a nehty naprosto zbytečná věc. Když chci dám si řasenku a nety si udržuji pěkně své. Basic stačí. Průhledný lak, upravený tvar a nehty vypadají krásně, zdravě a přirozeně. Ale pokud se jako žena cítíte jen s umělými nehty, nechte si je udělat. Zase se vy a jen vy musíte cítit dobře. Proberte šatník, určete si styl nebo styly, kterými se v oblečení budete řídit. Naučte se kombinovat oblečení. I v tomhle směru můžete pomoct planetě. Když budete potřebovat nový kousek, hledejte v sekáči, využijte např. aplikaci Vinted nebo kupte něco od lokálního návrháře, který má certifikáty o tom, že oblečení je vyráběno tady a za jakých podmínek. Chtějte vědět nejen co jíte, ale i co nosíte. 

Pěkný a upravený zevnějšek spojený se sálající sebejistotou, která přirozeně vychází z každého, kdo je se sebou spokojený, je jednou z nejvíce přitahujících věcí. Každý podvědomě vyhledává jedince, který je sebevědomý, jist stran svých rozhodnutí a číší z něj sex-appeal. Přitahuje nás to jako magnet.

Posouvejte se dál

Ve správné verzi svého rozvoje nebudete mít nikdy dost. Pořád bude něco, co můžete se učit, co dělat nebo v čem se zlepšovat.

Žijte kulturně, zajděte si do divadla nebo kina. Navštivte muzeum nebo si kupte lístky na koncert či festival. Můžete si udělat řidičák na auto nebo motorku nebo třeba začít vařit pivo. Čtěte o všech tématech, abyste byli schopni o všech tématech, alespoň okrajově hovořit. A přijímejte názory ostatních. Debatujte s nimi a snažte se pochopit jejich pohled a zároveň jim nastínit ten váš. Rozšiřte okruh svých přátel nebo začněte jezdit na koni a naučte se se zvířaty pracovat a rozumět jim i beze slov. Také si můžete vytvořit svou zahrádku a vypěstovat si vlastní bylinky a zeleninu. Možnosti jsou ohromné a jen času je někdy málo. Život je jen jeden a měli bychom ho prožít ve štěstí a spokojenosti. Přijdou i těžké chvíle, ale bez těch bychom si nevážili těch dobrých. Smějte se a šiřte dál svou radost. Zkuste říct prodavačce, kterou každý den vídáte, že jí to dnes opravdu sluší, uvidíte jemné začervenání a okamžitou změnu v přístupu k vám. Dělejte radost maličkostmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *