Už jste vyzkoušely menstruační kalhotky?

Ženská hygiena během menstruace už ve společnosti konečně přestává být tabu. S tím souvisí i řada produktů, které se ve spojitosti s tím objevila na trhu. Skvělou zprávou přitom je, že většina z nich je nejen mnohem příjemnější a levnější, ale také ekologičtější. Jedním takovým produktem jsou i menstruační kalhotky, které jsou mezi menstruačními pomůckami stále ještě novinkou.

Rychlé a pohodlné řešení

Zatímco vložky, tampóny nebo i menstruační kalíšek vyžadují čas a mnohdy i zkušenost s aplikací, kalhotky se jednoduše natáhnou, jako by šlo o obyčejné spodní prádlo. Ostatně od klasických kalhotek se na první pohled ničím neliší – dnes už jsou k dostání dokonce i různé střihy a typy zdobení.

Jediný podstatný rozdíl u těchto kalhotek spočívá v tzv. funkční vrstvě. Jak funguje? Menstruační krev projde velmi savou svrchní látkou a dalo by se říct, že se uzavře ve spodní vrstvě nepropustného materiálu. Výhodou je, že svrchní látka je nejen savá, ale má i schopnost rychlého schnutí. To znamená, že od vaší pokožky odvádí veškerou vlhkost a vy se tak nemusíte bát pocitu mokra, který je často spojován třeba s vložkami.

Už jste vyzkoušely menstruační kalhotky?
Fotka od Jacek Abramowicz z Pixabay

Kalhotky jsou technologicky velmi dobře provedené a obsahují i důležitou antibakteriální vrstvu, takže z nich není cítit žádný zápach. Nemusíte se bát ani nepříjemných materiálů, nejčastěji se totiž vyrábí z bavlny, bambusu nebo merino vlny. Můžete si je zkusit i sama osahat, protože dnes už jsou běžně k dostání i v drogeriích. Zkuste třeba osvědčené značky, jako je Snuggs, Sayu, Love Luna, Meracus nebo novější Selenacare.

Náročnější údržba

Většina kalhotek garantuje svoji nepropustnost po dobu 12 hodin. Poté je potřeba kalhotky vyprat, aby se z nich odstranila menstruační krev. Po vyprání sice rychle schnou (do sušičky by se dávat neměly), i tak je ale jasné, že pokud se žena rozhodne využívat tuto pomůcku po celou dobu svého periodického krvácení, bude si muset pořídit kalhotek víc.

Kalhotky se sice dají snadnou převléknout i kdekoliv mimo domov, přeprat v umyvadle ale jsou jen velmi těžko. Z hygienického hlediska je to tedy trochu problém. Výrobci naštěstí nabízí různé druhy savosti ochranné vrstvy (pro silnou, nebo slabou menstruaci), což může nutnost výměny kalhotek částečně řešit.

Fotka od Amanda Zhang z Pixabay

Kalhotky pro první menstruaci

Je jasné, že menstruační kalhotky nejsou ideální volbou pro každou ženu. Zejména ty z nás, které jsou zvyklé na určitý komfort kalíšku či tampónů, je nejspíš neocení. Naopak ale představují naprosto ideální volbu pro dívky, které menstruují teprve krátce. Od klasických kalhotek se totiž na první pohled neliší, dívky je tak mohou nosit bez jakéhokoliv studu. Zároveň si je mohou obléknout i pár dní předem, jako „pojistku“, pokud je trápí nepravidelný cyklus. Odpadá nutnost zavádění či výměny hygienických pomůcek, a tak i strach z toho, že je dívka někde ztratí nebo vytrousí před spolužáky.

Menstruační kalhotky jsou překvapivě velmi oblíbeným produktem i mezi těhotnými ženami. Proč? Jsou totiž naprosto ideální volbou v závěru těhotenství, kdy ženy často trápí nechtěná inkontinence. Kalhotky jim tak složí jako neviditelná pojistka, na kterou se mohou vždy spolehnout, ale zároveň na ni nemusí myslet.

Tak jak to vidíte vy? Lákají vás menstruační kalhotky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *