Květinová voda: přírodní pomoc pro pleť

Součástí správné péče o vaši pleť by mělo být používání tzv. tonika. Nejčastěji se s ním setkáte v podobě pleťové květinové vody, která díky obsahu hydrolátů pomáhá odstranit z pokožky zbytky kosmetiky a čistících přípravků. Jejím dalším velkým plusem je také to, že navrací pleti přirozené pH, které se narušuje při omývání vodou. Díky tomu se zároveň i zvyšuje účinnost jakékoli následující péče, kterou své pleti věnujete.

Květinová voda: přírodní pomoc pro pleť
Fotka od Monfocus z Pixabay

Jemná síla vedlejšího produktu

Možná vás překvapí, že květinové vody vznikají jako vedlejší produkt při výrobě esenciálních olejů. Když rostliny prochází destilací, tyto dvě složky se oddělí kvůli odlišné hustotě. Voda i olej si přitom udrží ty nejlepší vlastnosti a složení, aniž by jedno nebo druhé strádalo. V případě květinové vody jde bioaktivní látky dané rostliny, tedy o její esenci. S tou se pojí vlastnosti, které této rostlině přirozeně náleží. To vše je ve vodě obsažené ve velmi jemné koncentraci, díky čemuž je květinová voda vhodná pro každého, včetně malých dětí a dospělých s problematickou pletí.

Každého milovníka přírody jistě nadchne, že květinová voda už neprochází žádným dalším zpracováním. Zapomeňte na parfemaci, alkohol, konzervanty a jiné přídavné složky! Během destilace květiny se získá hotový produkt, který už stačí jen nalít do lahvičky s rozstřikovačem. Není díky tomu vůbec těžké sehnat květinovou vodu v bio kvalitě.

Každá rostlina se hodí pro něco jiného

Nejčastěji se setkáte s růžovou, levandulovou, borovicovou a heřmánkovou květinovou vodou. Všechny voní úžasně, každá se ale hodí pro trochu jiný typ pleti a řeší jiné problémy. Pojďme se na to podívat blíž.

  • Růžová voda je vhodná pro zralou a citlivou pleť. Má zklidňující účinky a jemnou příjemnou vůni. Ta může pomáhat zmírnit stres.
  • Levandulová voda je nejuniverzálnější ze všech květinových vod. Hodí se pro každý typ pleti, čistí, zklidňuje a jemně dezinfikuje. Bývá také spojována s lepším spánkem.
  • Borovicová voda se hodí pro pleť se sklony k akné. Je ideální na zklidnění citlivých míst, zároveň pomáhá rozproudit krevní oběd. Vůní nicméně připomíná spíš čerstvě posekanou trávu, než borovici.
  • Heřmánková voda je vhodná na zarudlou a podráženou pokožku. Má blahodárné účinky na unavené oční okolí a pomáhá proti bolestem hlavy.

Vsadit ale můžete i na jiné vůně. Oblíbená je např. máta, meduňka, švestka, aloe vera či pomerančové květy. Každá květinová voda přejímá účinky rostliny, ze které pochází, stačí se tak jen poučit o konkrétní květině, abyste věděla, co vám její používání přinese.

Zázrak nejen pro pleť

Květinová voda: přírodní pomoc pro pleť
Fotka od silviarita z Pixabay

Květinové vody se sice nejčastěji využívají v péči o pleť, můžete si s nimi ale pomoci i jinde. Jsou velmi jemné, klidně je tak můžete inhalovat, kloktat, použít je místo kapek do nosu nebo je přidat do jídla či do koupele. Pro klidnější spánek si je lze stříknout na polštář.

Tabu není ani intimní hygiena. Ostatně květinové vody jsou oblíbené i při péči o citlivé dětské zadečky, nemusíte se tak bát použít je na zklidnění podrážděné kůže v oblasti bikin (i jinde). Velkou službu květinová voda odvede také po holení, kdy zklidní a zregeneruje pokožku.

Vždy ale dbejte na to, aby šlo o 100% bio květinovou vodu, která neobsahuje žádné přidané látky! Hledejte na obalu např. certifikaci CPK BIO a prohlížejte složení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *