Vyberte si přírodní repelent z éterických olejů

Léto je tady a spolu s ním přichází čas dovolených, výletů a dlouhých procházek do přírody. Kromě krásných zážitků si z nich ale bohužel můžeme odnést i nevítaného společníka v podobě klíštěte. Příjemné nejsou ani kousance od hmyzu, naštěstí už ale existuje příjemný způsob, jak se proti nim bránit.

Repelenty si můžete koupit v každé lékárně a drogérii, většinou však obsahují mnoho agresivních chemických látek, které dráždí pokožku. Velkou nevýhodou je i to, že pro děti bývají takové přípravky vysloveně nevhodné. Dalším nevítaným bonusem je i zápach, který je s podobnými přípravky bohužel spojován. Naštěstí ale existují přírodní varianty repelentu – můžete si je koupit, nebo si je dokonce i vyrobit sami doma. Není to těžké.

Vsaďte na éterické oleje

Tradiční odpuzovače hmyzu mají v základu DEET (diethyltoluamid), v případě přírodního repelentu však podobnou službu odvedou éterické oleje. Ty našemu tělu nijak neuškodí, hmyzu ale nechutnají. Hlavním důvodem, proč éterické oleje fungují, je nicméně jejich vůně. Tedy… nám to připadá jako vůně, hmyz ale cítí zápach, který mu dává vědět, že tady mu pšenka nepokvete.

Celý tento princip stojí na přírodním základu. Každá rostlina má ve svém arzenálu specifické vůně, které mají některý hmyz lákat (zpravidla jde o tzv. opylovače) a jiný zase odpuzovat. Repelentně funguje zejména levandule, máta, citronela a citronová tráva (lemongrass). Účinné jsou i oleje s vůní geránia, tea tree, pačuli, cedru nebo tymiánu.

Zvládnete to i sami doma

Sáhněte po přírodním repelentu z éterických olejů
Fotka od mohamed Hassan z Pixabay

Bio repelent můžete sehnat v některých vybraných prodejnách, nebo vsadit na domácí výrobu. Někteří si napřed vyzkouší, který z kupovaných přípravků jim vyhovuje, a poté jej připravují sami doma. Postup výroby je totiž naštěstí docela jednoduchý, stačí jen trefit správnou koncentraci éterického oleje.

Kromě spreje s rozprašovačem budete potřebovat jen převařenou vodu a éterický olej, který je vám nejvíc sympatický. Naředíte jej do vody, ideální je použít mezi 10 a 30 kapkami. Čím méně, tím bude repelent jemnější (v takovém případě se bude hodit např. pro děti nebo pro zvířata). Výslednou směs už poté stačí jen pořádně protřepat a nastříkat. Protřepání je nutné opakovat před každým dalším použitím, protože silice esenciálních olejů nejsou ve vodě rozpustné. Musíme je tedy vždy promíchat ručně.

V případě, že dáváte přednost mazacímu repelentu, musíte napřed vytvořit základ, na který lze použít neutrální gel. Dá se koupit i hotový. Do něj pak vmícháme olej v trochu jemnější koncentraci, než u rozprašovacího repelentu. Budete jej totiž používat přímo na kůži, je proto dobré si napřed ozkoušet, zda výsledná směs nebude příliš silná a nebude vás dráždit.

Olej poslední záchrany

V případě, že jste na repelent zapomněli a přece jen si z přírody odnesli nějaké ty kousance, můžete také vsadit na éterické oleje. V tomto případě jsou vhodné ty z levandule a tea tree, které se jako jediné nemusíte bát použít nezředěné přímo na pokožku. Mají antiseptické a hojivé účinky a navíc i ulevují od svědění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *