10 tipů na méně plastu

Snad každý už musel v médiích zaznamenat, že se Země potýká s obrovským množstvím plastů, které naši planetu znečišťují a se kterými si lidstvo neumí poradit. Jak k tomu došlo a proč jsme to nechali zajít tak daleko, to by dalo na vlastní článek (a byl by pořádně dlouhý). Pojďme se ale podívat na malé věci, které může ve svém životě změnit každý z nás, aby se současný stav už více nezhoršoval.

 1. Nákupní taška
  Nejjednodušší krok, který nijak nesnižuje Váš komfort, je výměna igelitové nákupní tašky za látkovou. Tu můžete mít stále při sobě, unese mnohem větší váhu, a navíc si můžete vybrat nějakou ručně malovanou plátěnku a mít z nákupní tašky módní doplněk. Pomyslet můžete také na to, že igelitové tašky už jsou téměř ve všech obchodech placené, takže nošením té vlastní látkové ušetříte.
 2. Látkové sáčky (nejen) na pečivo a ovoce a zeleninu
  Když už jdete nakupovat s plátěnkou, je skoro škoda naplnit jí ovocem, zeleninou a pečivem v igelitových sáčcích. V první řadě zvažte, v jakém množství a jestli vůbec je třeba si igelitové sáčky brát. Ono totiž dva banány do pytlíku ani nemusí a žlutá a červená paprika klidně můžou do jednoho spolu. Je ale jasné, že třeba na rohlíky sáček potřebujeme. V tom případě je nejlepší sáhnout po těch látkových. Ani nemusí být profesionální a designové, dobře totiž poslouží i takové, které ušijete ze starých záclon.
 3. Vlastní lahev
  Další změnou, která Vám mimo jiné pomůže ušetřit peníze, je výměna spousty plastových lahví za jednu Vaši, kterou si budete plnit znovu a znovu dokola. Existují skleněné lahve, ale v případě, kdy Vám lahev vydrží i několik let, není ani ta z plastu zdaleka tak nešetrná, jako kdybyste si kupovali každý den novou. Máme štěstí, že je u nás pitná voda běžně dostupná, a proto není problém si lahev kdekoliv doplnit.
 4. Vlastní kelímek
  Nejen z vody živ je člověk. Většina z nás potřebuje denně alespoň jeden šálek kávy. Množství jednorázových kelímků, které svému účelu slouží 15 minut je opravdu velké. Přitom i tady je řešení poměrně jednoduché. Stačí se naučit nosit si kelímek s sebou. Ať už bambusový nebo z jiného materiálu, nabízí se spousta barev a vzorů, ze kterých můžete vybírat. Prodejci navíc mají povinnost Vám kávu do Vašeho kelímku připravit a uvidíte, že Vám bude chutnat ještě víc než jindy.
 5. Svačina
  Ani tady není třeba dělat radikální změny. Svačinu si prostě místo do igelitového sáčku nebo alobalu zabalte do krabičky. Takový obal vždy jen opláchnete a můžete používat znovu a znovu. A pokud by Vás mrzelo, že Vám po snědení svačiny nepřibude žádné uvolněné místo v batohu, pak můžete vyzkoušet voskované ubrousky, které si navíc snadno můžete vyrobit i doma.
 6. Rychlá jídla ve městě
  Tady je situace trochu složitější. Dát si rychlé jídlo do ruky bez plastů nebo jiných obalů je trochu oříšek. Buď můžete hledat jiné možnosti, koupit si něco do vlastního sáčku v obchodě nebo si zkusit udělat na jídlo dostatek času a posadit se k němu (to může mít pozitivní účinky nejen na Zemi). Nebo se můžete i tady vyzbrojit svým nádobím. Vlastní vidlička nebo lžička nezabere skoro žádné místo. Mezi další věci, které se může hodit mít při ruce, patří skládací miska, talířek nebo půllitrový kelímek. A tolik diskutovaná brčka? Tak ta prostě nepotřebujete, pokud nejste miminko nebo nemáte nějaké zdravotní problémy 🙂
 7. Spíš sklo nebo papír než plast
  Při krocích k udržitelnosti v jakékoliv oblasti je nutné pořád přemýšlet o důsledcích svých nakupovacích rozhodnutí. I v obyčejném obchodě existují šetrnější možnosti. Jogurt, mléko nebo pivo můžete koupit ve skle a základní potraviny (rýže, kuskus, těstoviny…) zase ve velkých baleních.
 8. Bezobalové obchody
  Po bodu 7 tak nějak přirozeně časem přijde potřeba nakupovat úplně bez obalů. A ani to už není nijak složité. Bezobalové obchody rostou jako houby po dešti a stačí jen najít ten svůj nejbližší a se sklenicemi, sáčky a krabičkami se vydat pro to, co jste doteď kupovali v plastu.
 9. Jděte příkladem a sdílejte
  Tohle už není tak úplně změna nějakých návyků. Je důležité ostatním říct, co děláte a proč, a ještě lepší je jim to rovnou ukázat a jít příkladem. Nezapomeňte, že nejen Vaše rodina a kamarádi, ale také cizí člověk, který Vás v obchodě uvidí nabírat si housky do látkového sáčku, si z Vás může vzít příklad.
 10. Poslední a možná nejtěžší bod
  Žijeme v době, kdy můžeme mít všechno a když ne úplně hned, tak alespoň velmi brzo. To nás odvedlo od přemýšlení, jestli to, co kupujeme a vlastníme, vůbec potřebujeme. Není třeba jít do extrémů a přestat úplně jíst okurky, protože jsou zabalené v igelitu. Zkuste se ale zamyslet, jestli byste si alespoň občas místo okurky nemohli vzít rajčata, která jsou na volno.

Je opravdu hodně způsobů, jak množství odpadů (nejen těch plastových) snížit. Důležité je přemýšlet, postupovat po krocích a nezlobit se na sebe za malé neúspěchy a šlápnutí vedle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *