Konzumujte oříšky a podpořte tak svoje zdraví

Správný jídelníček by měl zahrnovat nejen zeleninu, maso a další, ale také zejména ořechy. Těchto byste měli denně sníst okolo 30 – 50 g, což je zhruba 1 hrst. Ořechy vynikají vysokým obsahem bílkovin a především nenasycených tuků. Druhů ořechů existuje velké množství, a proto si každý přijde na své. Jednomu chutnají lískové oříšky, druhému vlašské a třetímu ty kešu. Které ořechy patří k těm nejoblíbenějším a k čemu jsou vhodné?

Vlašské ořechy

Asi nejčastěji konzumovanými ořechy jsou vlašské. Tyto obsahují největší množství omega-3 nenasycených mastných kyselin že všech druhů ořechů. Pravidelná konzumace vlašských ořechů vám pomůže regulovat cholesterol v krvi, zlepšit metabolismus, odbourat stres, zvýšit aktivitu mozku, podpořit zdraví srdce, anebo pomoci při hubnutí.

Lískové oříšky

Za všestranně zdravou potravinu se považují lískové oříšky. Najdete v nich vitamín E, vlákninu, hořčík, zinek, měď, mangan, železo, vápník, biotin či kyselinu listovou. Lískové oříšky pomáhají lidskému organismu při boji se stařeckou demencí a diabetem II. typu, chrání srdce, působí jako antioxidant atd.

Kešu ořechy

Kešu ořechy se řadí k superpotravinám, jelikož jsou bohatým zdrojem železa, zinku, manganu, mědi, hořčíku, vitamínu B a mnoha dalších. Kešu ořechy pozitivně působí na nervovou soustavu, vlasy, nehty a pokožku, krevní tlak a také jsou pomocníky při zácpě či trávicích potížích.

Mandle

Jemné chutí mandlí podlehne snad každý. Vyjma své příjemné chuti se pyšní také největším podílem vlákniny ze všech druhů ořechů. Mandle obsahují také vitamín E, hořčík, kyselinu listovou, vápník a další. Konzumace mandlí prospívá zejména zažívání, avšak i cévnímu či imunitnímu systému.

Para ořechy

K méně známým druhům ořechů patří například para ořechy. Vynikají tím, že obsahují vysoké množství selenu, díky kterému pomáhají při boji proti rakovině. 2 para ořechy denně – to je doporučovaná denní dávka jmenovaných ořechů, a to právě díky vysokému obsahu selenu, který může být ve velkém množství i nebezpečný.