Domácí dezinfekce na ruce

Hygiena rukou je velmi důležitá v každé době, v současné pandemické situaci ale obzvlášť. Nejideálnějším způsobem, jak se bakterií a virů na rukách zbavit, je jednoduše mytí rukou teplou vodou a mýdlem. Ne vždy si však můžeme tento luxus dovolit. Teplou vodu ani mýdlo nemáme po ruce pořád a tak si někdy musíme vystačit s dezinfekcí. Pro spoustu lidí však může být obtížné dezinfekci sehnat – jsou často vyprodané, někdy poměrně drahé, neúčinkují proti virům, mají protivný zápach,… Naštěstí však existují způsoby, jak si dezinfekci na ruce připravit i doma.

Co budete potřebovat?

Pokud se rozhodnete do výroby domácí dezinfekce pustit, budete potřebovat několik věcí. Základem je alespoň 60% alkohol, který seženete běžně v lékárně. Slabší než 60% alkohol vám určitě stačit nebude, jelikož ten nedokáže všechny viry a bakterie zničit. Dále budete potřebovat 3% peroxid vodíku, který seženete taktéž v lékárně, nebo v drogerii. Aby nebyla dezinfekce pro vaše ruce tak „žíravá“, doporučujeme přidat glycerin. Dáváte-li však přednost gelové konzistenci, můžete glycerin nahradit gelem z aloe vera, který seženete v lékárně. Obstarejte si také malé lahvičky či rozprašovače, do kterých si dezinfekci připravíte.

Jestli patříte mezi milovníky vůní, nebo chcete do dezinfekce zařadit i nějakou tu sílu přírody, můžete přidat i nějaký rostlinný esenciální olej. Doporučujeme třeba levandulový, hřebíčkový, tymiánový, tea tree či bergamotový olej. Všechny tyto oleje nejen, že dezinfekci obohatí o příjemnou vůni, ale také mají přírodní antibakteriální a další účinky.

Jak na to?

Lahvičku naplňte ze 2/3 vysokoprocentním alkoholem. Pak přidejte podle objemu několik kapek zvoleného esenciálního oleje. Nakonec jen doplňte zbytek glycerinem či gelem z aloe vera a trochou peroxidu vodíku.

Jak vidíte, domácí dezinfekci na ruce vyrobíte velmi jednoduše a během několika málo minut. Určitě se tedy nemusíte bát, že byste to nezvládli.

Kdy si dezinfikovat ruce?

V první řadě je třeba si ujasnit, že mytí rukou je vždy lepší volbou než pouhá dezinfekce. Dezinfekce je totiž efektivní pouze při použití na čisté ruce, na špinavé ruce je úroveň hygieny nižší. Další nevýhodou dezinfekcí je, že silně vysušují pokožku. Vysušené ruce pak nejen, že jsou většině lidem nepříjemné, ale i s jejich hygienou je to složitější. Bakterie a viry se totiž usadí v prasklinách, které se ve vysušené kůži objevují, a dostat je z nich je pak značně těžší.

Máte-li tedy možnost si ruce umýt, raději si je umyjte. Na dezinfekci se spoléhejte spíše v situacích, kdy tuto možnost nemáte. Mezi takové situace, kdy byste měli určitě po dezinfekci sáhnout, patří např. nákup, sahání na vozík či košík, peníze, kliky, cesta MHD,… Zkrátka kdykoliv, kdy saháte na něco, na čem se drží bakterie a nemáte zrovna po ruce umyvadlo, byste si měli ruce vydezinfikovat.

Řádná hydratace

Jak už je zmíněno výše, častá dezinfekce naše ruce velmi vysušuje. To neplatí jen u doma vyrobených dezinfekcí, ale i u těch kupovaných. Nezapomeňte proto vašim rukám zajistit řádnou dávku hydratace, která je udrží svěží. Pořiďte si krém na ruce a často si je mazejte, ideálně po každém mytí.

Součásti dezinfekce, které alespoň částečně vysušování rukou zabraňují, jsou právě glycerin a aloe vera. Pokud tedy nechcete mít ruce úplně vysušené, určitě jednu z těchto složek do své dezinfekce zařaďte.

Je doma vyrobená dezinfekce stejně účinná jako kupovaná?

Někdo by si mohl klást otázku, zda je podomácku vyrobená dezinfekce opravdu tak účinná jako ta z lékárny či drogerie. Na tuto otázku vám můžeme s jistotou odpovědět – ano, je.

Samozřejmě ale záleží na tom, z čeho dezinfekci vyrobíte. Pokud nedodržíte minimální procento alkoholu, dezinfekce nemusí být proti všemu plně účinná. Chcete-li tedy stoprocentně funkční a účinnou dezinfekci, nezapomeňte dodržet minimální 60% hranici alkoholu, pod kterou byste jít neměli.

To je více méně vše, na čem skutečně záleží. Všechny ostatní složky jsou samozřejmě také důležité, pokud však nedodržíte množství alkoholu, už jimi nic nezachráníte. Jestliže se ale budete držet návodu, určitě se nemáte čeho bát, dezinfekce bude naprosto účinná.

Seznam potřebných produktů si vyhledejte třeba na Heureka.cz. (odkazy také přímo v textu)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *