Domácí mast na suchou kůži a do mrazu

Jak se říká, je v jednoduchosti je krása, a v tomto přípradě i užitek. Suchá pokožka v těchto mrazivých dnech, jaké právě prožíváme, trpí o dost víc, než obvykle. Existuje sice celá řada krémů, jeden velmi jednoduchý, levný, a zaručeně přírodní si můžeme lehce vyrobit sami doma.

Stačí nám k tomu jen dvě ingrdience: lanolin a olej (já používám konopný).

Lanolin

Lanolin je vosk produkovaný mazovými žlázami ovcí. Získává se čištěním ostříhané vlny. Lanolin chrání ovčí srst a kůži před nepříznivými vlivy počasí, a stejným způsobem dokáže chránit také lidskou kůži. Lanolin se výborně vstřebává, nezanechává kůži mastnou, a proto je velmi vhodný i jako základ pro krémy na ruce. Navíc na pokožce vytváří jemný voskový film, který ji chrání.

Konopný olej

Za studena lisovaný konopný olej působí velmi příznivě na pokožku, proto je základem konopné kosmetiky, která se vyznačuje svými výraznými účinky při problémech s ekzémy, lupénkou a jinými kožními problémy. Konopný olej se stejně jako lanolin velmi dobře vstřebává. Pokožku hydratuje.

Výroba masti na suchou kůži

Jak už jsem psala výše, stačí nám pouze lanolin a olej. Pokud nemáte konopný, lze použít i jiný – olivový, mandlový nebo třeba jojobový.Lanolin necháme rozpustit ve vodní lázni. Není třeba vařit, stačí jen dát do horké vody. Lanolin taje již při 40°C.

Do rozpuštěného lanolinu nalejeme olej. Osvědčil se mi poměr 2:1 (na 2 díly lanolinu 1 díl oleje), ale záleží, jakou chcete výslednou konzistenci.Mast skladuji v kelímku. Nedávám do ledničky. Je lepší udělat vždy jen menší množství, které rychle spotřebujete.

Používám na ruce a na obličej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *