Dosloužil vám vánoční stromeček ? Naložte s ním co nejšetrněji k přírodě

Ve většině rodin narazíme na nazdobený vánoční stromeček do 6. ledna, kdy v tento den po domech chodí Tři králové, avšak v tento den také právě začíná masopust. Mnoho domácností „na Tři krále“ odstrojuje stromeček. Jak se ale co nejšetrněji takového vánočního stromečku zbavit? Pár typů najdete v tomto článku.

Správně jej odstrojte

Ať jste se pro zbavení stromečku rozhodli z jakéhokoli důvodu (opadává jeho jehličí, máte ho již dlouhou dobu atd.), v první řadě ho opravdu důkladně odstrojte. Sejměte všechny řetězy, baňky, světýlka a ostatní dekorace. Především nezapomeňte na odstranění kovových háčků, které by při dalším zpracování stromečku mohly způsobit velké potíže.

Výroba štěpky a následné kompostování či topení

Pokud máte možnost se vánočního stromečku „zbavit“ svépomocí, neváhejte. Stromeček nastříhejte či nařežte na menší kousky, aby se tyto snadno vkládaly do štěpkovače. Vzniklou štěpku můžete umístit třeba do kompostéru nebo ji usušit a přiložit s ní do kotle či krbu.

Svoz vánočních stromků

Nemáte možnost vlastního zpracování stromečku? Většina obcí a měst pořádá zpravidla v průběhu ledna svozy vánočních stromků. Některé obce požadují, aby stromky byly nastříhány či nařezány na menší kousky, se kterými se bude snadněji pracovat. Svezené stromečky jsou poté rozdrceny na mulč.

Dárek pro zvířata v zoo a útulcích

V případě, že se rozhodnete darovat stromeček do zoo nebo útulku, obzvlášť dbejte na jeho důkladné odzdobení, aby nějaký zapomenutý háček nezpůsobil zvířátkům více škody než užitku. Ze jmenovaných důvodů ne každá zoologická zahrada vánoční stromečky přijímá, a proto je na místě si zjistit, které zoo tyto stromečky přijímají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *