Hmyzí hotel – skrýš pro hmyz i přírodní dekorace

I když se to často nezdá, hmyzu je na Zemi čím dál tím méně. Podmínky pro jeho život jsou stále horší. Tráva je sekána stále častěji, zahrady jsou čím dál tím více udržovanější a na některých z nich najdete samý beton a jen místy nějakou zeleň. Pomozte hmyzu při jeho přežívání prostřednictvím hmyzího hotelu. Jak na jeho výrobu a který hmyz v něm bude jako doma?

Budka či dřevěný rám s přihrádkami

Hmyzí hotel je vytvořená skrýš, kde se shromažďuje užitečný hmyz. V podstatě je vyroben z takové „všehochuti“ rostlinných zbytků a dalších přírodních materiálů. Každý druh hmyzu má rád něco jiného. Právě proto můžete zrovna vy ovlivnit, který hmyz bude ve vašem hotelu bydlet.

Ten má rád to a ten zas tohle

Jednomu vyhovuje spousta mechu a druhému zase větvičky, sláma či šišky. Čím více rozdílného materiálu použijete, tím více druhů hmyzu váš hotel navštíví. Mnozí lidé si vyrábí hmyzí hotel doma, avšak k dostání je i v hobbymarketech a dalších prodejnách. Jestliže si ho chcete vyrobit doma, pamatujte, že zadní část domku musí být zakrytá, avšak i ta přední, kterou by mělo chránit třeba pletivo. V opačném případě je možné, že by se zde začalo slétat hladové ptactvo, jenž by hmyz z hotelu vyzobávalo.

Slunné místo v závětří

Nejvhodnější umístění pro hmyzí hotel je na slunném místě, kam se nedostane voda v případě dešťů. Připevnit ho lze například na kmen stromu, zeď domu anebo altánku, na kůl a další. Jestliže po nějaké době zjistíte, že váš hotel zeje prázdnotou, vyberte pro něj vhodnější místo. Například na kůle v bylinkovém záhonu.

Samotářské včely a další obyvatelé

Každý hmyz si vždy na jaře hledá nějaké své místečko – skulinku, kam naklade další vejce, ze kterých se vyvinou dospělí jedinci. Hmyzí hotel je pro ně tím ideálním místem. Užitečný může být i v zimě, kdy může sloužit jako místo pro hibernaci, a to například pro berušky anebo motýly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *