Jak šetřit vodou v domácnosti i na zahradě

Vodu potřebujeme k životu my, ale nepřežijí bez ní ani živočichové či rostliny. Zemský povrch pokrývá až 70 % oceánů a ostatních vodních ploch, avšak pouze 1 % činí voda pitná. I přes skutečnost, že opravdu kvalitní pitné vody je na některých místech světa málo, stále v některých domácnostech slyšíte kapat vodu z kohoutku či protékající toaletu. Šetření vodou vám nijak neublíží, naopak nějakou korunu ušetříte a navíc si uvědomíte, že voda je opravdu vzácná surovina, kterou k životu potřebujete.

Mytí nádobí a kapající kohoutky

Pokud máte myčku, jednoznačně ji pouštějte pouze plnou. Díky používání myčky lze ušetřit až 50 litrů vody denně. Avšak jestliže umýváte nádobí pouze ručně, snažte se jej nemýt pod tekoucí vodou, nýbrž v napuštěném dřezu. Kapající voda z kohoutku vás také připravuje o finance. I když se to na první pohled nezdá, tak díky kapajícímu kohoutku vaše spotřeba vody stoupne hned o 20-50 litrů za den.

Sprchování versus koupel

Při napuštění vany spotřebujete asi 170 litrů vody a při sprchování pouhých 60 litrů. Doba, kterou strávíte ve sprše, by měla dosahovat maximálně 5-ti minut. Pokud chcete při sprchování ušetřit ještě více vody, nainstalujte si úsporné sprchovací hadice. Při čištění zubů také není tekoucí voda potřeba, tudíž ji můžete vypínat.

Poloprázdná pračka

Mnoho vody spotřebuje také pračka, avšak praní prádla je nutností. Snažte se proto zapínat pračku pouze plnou nikoli poloprázdnou a spotřebujete tak méně nejen vody, ale také energie. Pokud je to možné, zvolte na vaší pračce program, který neobsahuje předpírání.

Není nad dešťovou vodu

Pokud bydlíte v rodinném domě a máte zahradu s ovocem či zeleninou, využijte k zavlažování nasbíranou dešťovou vodu. Co se týká doby zavlažování, tak zalévejte časně ráno nebo večer, aby nedocházelo k jejímu odpařování z půdy.

Nikoliv hadice, ale konev

A pokud jste přesvědčeni, že nadále budete k zalévání zahrady používat pitnou vodu, nepoužívejte hadici, nýbrž konve, kdy spotřeba vody bude nižší. Zahradu se vyplatí zalít jednou a důkladně, než-li často a pouze malým množstvím vody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *