Zázračný rýmovník – lék nejen na respirační problémy

Rýmovník je označován za bylinu a pokojovou rostlinu, která vám velmi rychle uleví od ucpaného nosu, avšak její využití je daleko širší. A navíc tento „všelék“ zvládne doma pěstovat i úplný začátečník, jelikož rostlina je vcelku odolná a jen tak něco ji neskolí. Tento článek vám přináší alespoň nejzákladnější informace o pěstování a zejména využití rýmovníku.

Pěstování

Rýmovník je pokojová rostlina, jejíž listy přímo vyzařují mentolové či kořeněné aroma. Růst této léčivé pokojovky je velmi rychlý a každý zlomený lístek rychle nahradí zase další. Umístěte ho na světlé stanoviště, kde na něj nebude svítit přímé slunce. V letních dnech mu můžete dopřát pobyt venku. Vždy po vyschnutí půdy rostlinu opětovně zalijte, ale nikdy ji nenechte stát ve vodě. Dobře se mu daří v propustné půdě, která obsahuje i písek.

Sklizeň a množení

Lístky můžete sklízet po celý rok. Pozor na skutečnost, že lístky nejsou vhodné k sušení. Pokud máte stále málo, rostlinu si rozmnožte. Ustřihněte kousek stonku a ten dejte na několik dní do vody. Když tento řízek vypustí kořínky, můžete jej zasadit a pěstovat podle rad shora.

Léčivé účinky a ostatní využití

Díky silicím, které bylina obsahuje, po promnutí lístků mezi prsty a přivonění k nim uvolníte rýmu, která vás trápila několik dní. Zbavíte se také bolestí hlavy, které mohly být způsobeny například ucpaným nosem.

Rýmovník dále pomáhá při trávicích problémech a také se snaží snižovat hladinu cholesterolu v krvi a vysoký tlak. Jeho listy slouží také jako desinfekce na odřeniny či oděrky po holení.

Bylina působí také jako odpuzovač hmyzu. Když rostlinu umístíte například na okno, široko daleko nespatříte žádného otravného komára.

Pokud hledáte první pomoc při chřipce a rýmě, inhalace a rýmovníkový čaj vás z těchto nemocí určitě vyléčí.

Rýmovníkový čaj, sirup, odvar či olej. Toto jsou snad všechny možné způsoby, jak lze rýmovník využít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *