Pomozte ptáčkům přečkat zimu bez hladu

Rádi za oknem pozorujete ptáčky v krmítku a zároveň byste jim rádi pomohli v těžkém zimním období? Zde najdete pár typů na „pochutiny“, jenž sýkorkám, vrabcům a ostatním opeřencům, kteří neodletěli do teplých krajin, můžete do krmítka dát.

Střecha krmítka je také důležitá

Co se týká samotného krmítka, toto by mělo být opatřeno dostatečně velkou stříškou, aby do něj nepršelo a nesněžilo. V opačném případě by hrozilo navlhnutí ptačí potravy a následné plesnivění, tudíž byste ptactvu spíše ublížili než-li pomohli.

Slunečnicová semena

Jak je všeobecně známo tak ptačí kamarádi milují především semena ze slunečnic. Pokud pěstujete slunečnice, po jejich odkvětu je usušte a „vydrobte“ semínka. Tato schovejte na suchém místě do zimy a pak jimi můžete krmit ptáčky.

Pestrý výběr

Aby strava nebyla tak jednotvárná a nelákala do krmítka jen jeden ptačí druh, můžete do něj přidat také kousky oříšků, řepku, proso, mák nebo len. Avšak například vrabci si pochutnají i na strouhance.

Kupované směsi

Obchody v současné době nabízí široký výběr směsí pro zimní dokrmování venkovního ptactva. Ale tyto směsi ve většině případů obsahují i semena, která ptáčkům příliš nechutnají, tudíž tato zůstávají v krmítkách bez povšimnutí. Z tohoto důvodu je žádoucí alespoň 1x týdně krmítko vyčistit a také doplnit čerstvé krmení.

Zavěšené ovoce a lůj

Některé druhy ptáčků mají velmi rády sušená jablka a jeřabiny, které můžete zavěsit na okraj ptačí budky. Lojové koule, které jsou z živočišného tuku, by také přímo na krmítku či v jeho okolí neměly chybět.

V žádném případě sůl!

Co se týká soli, tak na tuto pozor! Jediné zrnko soli může takového malého tvorečka zabít. Pokud dáváte do krmítka domácí strouhanku, před její přípravou nezapomeňte z rohlíků nejprve odstranit veškerou sůl. Z dalších potravin, které jsou pro ptáčky nevhodné jsou to kokos, nevařená rýže, uzeniny, těstoviny a čerstvé pečivo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *