Přírodní lék nejen na kašel – břečťan popínavý

Hledáte přírodní lék proti kašli, střevním parazitům, pro posílení srdeční činnosti či ke zmírnění příznaků celulitidy? Využijte břečťan popínavý. Je to jeden z mnoha a mnoha přírodních léčiv, i když ho mnoho lidí považuje spíše za plevel než lék. Je nenáročný na pěstování a roste téměř všude. Avšak pozor! Bobule břečťanu jsou pro člověka jedovaté. A jak břečťan správně užívat? Více se dozvíte v tomto článku.

Jak vypadá a kde roste?

Břečťan popínavý je jednou ze stálezelených popínavých rostlin. Díky svým přísavným kořínkům je hojně využíván jako půdopokryvná rostlina například na fasádách domů, venkovních zídek či pergol. Rostlina dokáže šplhat do výšky 15 až 20 metrů. Vyniká svými velmi dobrými regeneračními vlastnostmi, tudíž se nemusíme bát ji značně ostříhat.

Stanoviště

Jmenovaná rostlina vyhledává spíše mírně přistíněná stanoviště, protože svit přímých slunečních paprsků jim spíše škodí. Co se týká vlhkosti půdy, tak půda okolo břečťanu by neměla nikdy vyschnout, avšak pozor i na její přemokření. Půda by měla být stále mírně vlhká.

Jak ho užívat a v jaké míře?

Břečťan lze užívat především prostřednictvím čaje, který připravujeme ze sušených lístků rostliny. Dalším způsobem, jak břečťan využít, je příprava koupele pro naše nohy, díky které se zbavíme plísní na nohou anebo ztvrdlé kůže na patách. Také odvar z břečťanu pomáhá v boji proti lupům anebo obklad uklidňuje popálenou pokožku. Z této rostliny jsou také hojně vyráběny masážní gely a krémy, kosmetické přípravky, jenž pomáhají při boji s celulitidou a v neposlední řadě se z listů břečťanu vyrábí dezinfekční prostředky.

Jelikož břečťan je ve větší míře užívání jedovatý a způsobuje podráždění sliznic a pokožky, doporučuje se užívat maximálně 2 šálky břečťanového čaje denně.

Jaké obsahuje léčivé látky?

Břečťan obsahuje zejména flavonidy, betakaroten, třísloviny, kyselinu mravenčí a jablečnou, pektin, rutin, jód, vitamíny A, E a léčivé saponiny.

Jaké má účinky na zdraví?

Co se týká léčivých účinků břečťanu, tak tento jich má mnoho. Například prostřednictvím sirupu nám pomáhá vyléčit dráždivý a dávivý kašel, podporuje vykašlávání. Břečťan pozitivně působí proti střevním parazitům, svalovým křečím, zmírňuje bolest při popálení sluncem a zmírňuje příznaky revmatismu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *