Vlastní bylinková zahrádka

Není lepšího pocitu než mít čerstvé bylinky přímo „pod nosem“, a to zejména když vaříte snídani, oběd, večeři anebo se chystáte grilovat. Bylinky ale také můžete sušit na zimu, kdy jejich přítomnost v kuchyni také oceníte. Bylinková zahrádka nemusí být nutně venku na zahradě. Můžete si ji vytvořit i na kuchyňském okně, terase či balkóně. Jak si bylinkovou zahrádku založit a jak o ni pečovat? Více se dozvíte v tomto článku.

Jsou bylinky náročné na pěstování?

Pokud jste začátečníci a nemáte žádné zkušenosti s pěstováním bylinek, neztrácejte naději. Většina bylinek je velmi nenáročná na pěstování a nevyžaduje speciální podmínky. Někdy je naopak nutné bylinky „krotit“, jelikož rostou příliš vysoko nebo se plazí i tam, kde nemají co dělat.

Vhodné stanoviště

Bylinky ke svému růstu vyžadují zejména světlé stanoviště bez přímých slunečních paprsků. Co se týká půdy, tak tato by měla být dobře propustná. Na jaře a na podzim bylinky přihnojte přírodní cestou – kompostem.

Jednoletka, dvouletka nebo trvalka?

V první řadě je vhodné zjistit, zda bylinky, které sejete, jsou jednoleté byliny, dvouleté či vytrvalé. Podle zjištěných informací si naplánujte, jak bylinky na záhoně rozmístíte, případně zda jsou vhodné k výsevu do květináčů.

Důležité jsou i jmenovky

Některé z bylinek lze snadno poznat díky vůni nebo i podle jejich vzhledu, avšak ne vždy. Abyste se za pár let vyhnuli pátrání po tom, o jakou rostlinu se vlastně jedná, kupte si nebo vyrobte jmenovky ke každé z bylin. Předejdete tak zbytečným nedorozuměním.

Žádné chemické postřiky!

Pokud si chcete vypěstovat chutné a především bio bylinky, vyhněte se používání chemických postřiků například proti růstu plevele. Sice se tak bezpracně nezbavíte plevele, ale nadýcháte se čerstvého vzduchu při okopávání bylinek. Důležité je, aby se plevel nikdy nevykvetl a nevysemenil se, jelikož se ho pak velmi těžce zbavuje i následující rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *