Dešťová voda

Rok od roku se stále potýkáte s větším suchem? Některé obce dokonce zakazují napouštění bazénů i zalévání zahrádek. Chytání dešťové vody je jedním ze způsobů, jak získat vodu pro zalévání vaší zahrady. Jak a z jakých dalších důvodů je vhodné chytat dešťovou vodu?

Voda prospívající rostlinám

Dešťová voda nalezne široké využití, neboť je měkká a neobsahuje chlór ani sůl. Právě proto je vhodná pro zalévání pokojových rostlin i zahrady, avšak využít ji můžete i při umývání aut a ostatních činnostech, k nimž není potřeba hygienicky nezávadná pitná voda.

Důležité počty

Ještě dříve, než se rozhodnete pro pořízení sudů či dalších větších nádob k zadržování dešťové vody, si vše důkladně promyslete. Je důležité se zamyslet alespoň nad tím, k čemu dešťovou vodu budete používat a kolik jí opravdu spotřebujete.

Okapy a obyčejné sudy

K chytání dešťové vody vám postačí okapy, které jsou svedeny například do obyčejného sudu či barelu. Ačkoliv je tento způsob zachytávání „dešťovky“ tím nejjednodušším, má i četné nevýhody. K jedněm z nich patří například padání nečistot do vody a následná tvorba řas, případně množení larev komárů.

Retenční nádrže

Jelikož se voda v sudech rychle kazí, alternativou často bývají retenční nádrže neboli jímky. Jedná se vlastně o podzemní nádrže s přepadem, ve kterých lze uchovávat velké množství vody, aniž by ztrácela na své kvalitě. Touto vodou pak můžete nejen zalévat zahradu, ale také umývat auto, splachovat toaletu či vytírat.

„Dešťovka“ – dotace pro téměř každého

Dotace nesoucí název „Dešťovka“ je určena pro vlastníky domů, kteří by rádi využívali srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě. Podání žádosti o jmenovanou dotaci není nijak složité. Stačí vyplnit formuláře a odeslat je. Pokud potřebujete s žádostí pomoci, obraťte se na krajskou pobočku Státního fondu životního prostředí České republiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *