Děti a konzumace mléka

Mléko hraje důležitou roli nejen v životě novorozence, ale i v pozdějším věku. Někdo se rozhodne dávat dítěti plnotučné mléko, někdo polotučné a někdo zase čerstvé přímo z farmy. Kdy jej můžete začít dětem dávat a v jakém množství?

Kdy je správný čas?

Některé zdroje uvádí, že nejvhodnějším časem, kdy začít s podáváním mléka dětem, je období kolem 2. roku jejich života a další ze zdrojů uvádí již 1. rok. Do té doby by děti měly dostávat pouze mateřské či umělé mléko. Postupem času se mléka z jídelníčku ubírá a toto se nahrazuje příkrmy.

Snižování konzumace mléka

Od narození je dítě zvyklé pouze na mateřské či umělé mléko, avšak toto po nějaké době přestane být hlavní součástí stravy. Postupně se mléko bude stávat spíše potravinou než pitím. Znamená to, že batole by mělo dostat zhruba 300 ml mléka denně, aby se mu dostalo přiměřeného množství živin. Dítě se musí naučit, že žízeň se má „zahánět“ vodou – nikoliv mlékem, ačkoliv je na něj zvyklé od narození. Takže například hrnek kakaa či přímo obyčejného mléka ke snídani se jeví jako vhodné množství denní dávky.

Mateřské versus kravské mléko

Ačkoliv se na první pohled jako zdravější varianta jeví kravské mléko, není tomu tak. Kravské mléko obsahuje spoustu bílkovin, avšak málo vitamínů (zejména železa). Vysoké množství bílkovin v kravském mléce představuje nadměrnou zátěž pro tak malý organismus.

Pouze plnotučné

Ve shora uvedeném stáří můžete dítěti podávat mléko. Pokud je to ale jen trochu možné, dopřejte dítěti mléko plnotučné. Ještě lepší variantou je sáhnout po bio mléce a naopak jako nevhodná jsou označována mléka přímo z automatů, nýbrž s sebou nesou riziko nákazy listeriózou či tuberkulózou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *