Ekologické odstranění plevele

Plevel roste téměř za každého počasí a patří k velmi odolným rostlinám. Těžko se jej zbavuje ve škvírách v chodnících a na jiných špatně dostupných místech, a proto jej mnoho lidí hubí chemickými prostředky. Avšak plevel lze likvidovat účinně i ekologickou cestou. Jak na to? Tomu se věnuje tento článek.

Odpadní materiál jako zbraň

Zbytek vroucí vody z konvice, voda z hrnce po právě dovařené rýži, těstovinách, bramborách a dalším. Například tyto patří k ekologickým metodám odstraňování plevele. A existuje jich mnohem více. Vroucí vodou zkrátka polijte plevel a vyčkejte.

Sůl a cukr

Shora jmenované suroviny má doma každý a právě tyto jsou také vhodné pro boj s plevelem. Nejsou škodlivé jako herbicidy, avšak s plevelem dokáží zatočit. Ze soli či cukru a vody si připravte koncentrovaný roztok, kterým následně nežádoucí rostliny (plevel) polijte. Sůl má dehydratační účinky, a proto umí zahubit rostliny.

Kyselina octová

Kyselina octová – ocet je mnohostranným pomocníkem v domácnosti. Dokáže také zničit plevel, avšak pozor. Ničí pouze jeho listy, nikoliv i jeho kořeny jako to umí účinné neekologické herbicidy. Postřik plevele octem je nutné provádět opakovaně, aby plevel dostatečně vysílil. Vytrvejte a výsledek se dostaví.

Účinná ekologická směs

Když se některé ze shora uvedených surovin smíchají, případně přidají nějaké další, vytvoří velmi účinnou a stále ekologickou směs. Smícháním 2 šálků vody, 1,5 šálku octa a 1/2 šálku jaru (může být ekologický), získáte po domácku vyrobený ekologický postřik na plevel. Vše nalijte do rozprašovače a důkladně protřepte. Postřik následně naneste na listy nežádoucího plevele a čekejte na výsledky, jenž se dostaví během několika hodin.

Noviny či igelit

Některému z plevele nesvědčí tma (např. pampeliška). Proto můžete vyzkoušet také tento mechanický způsob hubení hodící se spíše na místa, kde se chystáte založit třeba nový záhon. Noviny namočte a nalepte tak na sebe několik kusů. Tímto pokryjte místo s plevelem a nahoru nasypte piliny, mulčovací kůru, spadané listí či posekanou trávu. Zhruba po měsíci toto odstraňte a uvidíte, jak bude tato plocha krásně „čistá“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *