Ftaláty – jak omezit tyto škodliviny ?

Nyní užívání produktů, jenž obsahují ftaláty, omezují pouze některé skupiny lidstva, což není správné. Omezit jejich používání by měl každý z vás. Škodí lidskému zdraví bez ohledu na věk každého jedince. K čemu se ftaláty používají a jak se jim vyhýbat?

K čemu se používají?

Ftaláty neboli estery kyseliny ftalové tvoří skupinu chemických látek. Jejich využití je vcelku široké. Najít je můžete v insekticidech, kosmetice, hračkách adhezivech, stavebních materiálech, obalech, zdravotnických pomůckách a dalších. Ftaláty se používají zejména jako změkčovadla, jelikož zlepšují pružnost a zpracovatelnost PVC.

Minimálně 10 druhů

Ftalátů existuje více než 10 druhů. Avšak pozor. 2 z nich jsou velice škodlivé, a proto jsou zakázány Evropskou Unií. Riziko, že jeden z nich bude kosmetika obsahovat je reálné pouze v případě, že užíváte kosmetiku, jenž jste si přivezli ze zemí, které nejsou součástí Evropské unie.

Minimalizujte užívání plastů

Plastové obaly, láhve, nádobí či další předměty vyrobené z plastu mohou obsahovat právě ftaláty. Skleněné nádobí či pytlíky z látky vám budou dokonalou náhradou. A pokud jste přesvědčeni, že plastové předměty opravdu musíte použít, rozhodně je nevkládejte do mikrovlnné trouby. Zde z plastu uniká ještě větší množství ftalátů či dalších chemikálií, a to díky působení tepla.

Změňte stravu

Ftaláty jsou hojně obsaženy i v hnojivech, jenž se využívají k hnojení rostlin. Následně plody těchto rostlin zakoupíte v obchodech a sníte, a sice společně i s chemikáliemi včetně ftalátů. Tato hnojiva jsou v ekologickém zemědělství přísně zakázána, a proto se v této oblasti využívají spíše některá z přírodních hnojiv. Dále také můžete upřednostňovat rostlinnou stravu. Tato snižuje hladinu ftalátů v lidském organismu.

Používejte přírodní kosmetiku

Nač používat kosmetiku, jenž obsahuje spoustu umělých látek škodlivých pro lidské zdraví? Existují přece stoprocentní bio kosmetické přípravky, anebo využijte dary přírody a vyrobte si domácí kosmetiku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *