Ergonomické kancelářské pracovní prostředí

Kancelář je vaším druhým domovem, protože zde travíte téměř více času než doma? Bolí vás tělo, i když pouze sedíte a činnost vykonává především váš mozek? Uzpůsobte vaše pracovní místo tak, abyste předešli problémům spojeným zejména se zdravím.

Správná židle je základ

Vhodně zvolená židle je první krok k ergonomickému kancelářskému pracovnímu prostředí. Zcela nevhodné jsou nestabilní a kývající se židle. Avšak důležité je i správné držení těla. V současné době již existují židle, které nedisponují pouze možností nastavit si jejich výšku. Ergonomické židle v podstatě nutí člověka, aby si udržoval správnou pozici při sedavé práci.

Pracovní stůl

Důležitá je také výška pracovního stolu, jelikož od ní se odvíjí i správné sezení. Nejlepším řešením jsou polohovatelné stoly, které si každý upraví dle své výšky. Pamatujte, že i vaše nohy by pod stolem měly mít dostatek prostoru, abyste si je mohli i natáhnout. Vhodná je například nožní opěrka, jejíž polohy můžete střídat a polohy nohou budete moci střídat.

Rozvržení pracovní plochy

Počítač škodí zejména očím, ale při špatném umístění vám může způsobit i zablokování krku. Obrazovku umístěte na úroveň vašich očí, abyste nezakláněli anebo naopak nepředkláněli hlavu. Vhodné je také pořízení vyhovující počítačové myši. Správná ergonomická počítačová myš může zabránit vzniku syndromu karpálního tunelu.

Přestávky a střídání poloh

Při sedavé práci je střídání poloh důležitější, než si myslíte.
Přestávky na oddech a protažení jsou stejně důležité jako správně zvolené kancelářské vybavení. Protáhnete si tak svalstvo, ale také ulevíte mozku, který pak bude pracovat lépe. Změny poloh byste měli provádět alespoň každou hodinu a při této změně provést i „rozcvičku“ či se alespoň protáhnout anebo projít.

Nezapomeňte na zásadu, že pracovní místo je nutno přizpůsobit člověku a nikdy ne naopak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *