Kvašená zelenina plná vitamínů

Milujete kvašené okurky neboli kvašáky? Ačkoliv zrovna kvašené okurky jsou nejznámější zeleninou, která se tímto způsobem připravuje, lze tak konzervovat i spoustu dalších druhů zeleniny. Proč je kvašená zelenina tak populární a jak na její přípravu?

Kvašení neboli fermentace

Existuje mnoho druhů kvašení, avšak pro zdraví prospěšné je zejména to mléčné. Jedná se o proces přeměny organických látek. Jmenovaný způsob je využíván jak k výrobě některého jídla a pití, tak i ke konzervaci.

Nejvhodnější zelenina pro kvašení

Nejčastěji se pro kvašení využívá červené anebo bílé zelí i okurky. Zelí je možné nechat kvasit samostatně, ale také ho můžete míchat s další zeleninou. Záleží na vaší chuti. Jeden do zelí přidá jablka a druhý zase cibuli. Příprava domácích kvašených produktů je zejména takové experimentování. Dále tímto způsobem lze připravit i kedlubny, celer, mrkev, červená řepa, květák a další druhy zeleniny.

Speciální nádoby nejsou třeba

Pokud byste rádi vyzkoušeli domácí kvašenou zeleninu, ale nechcete investovat do speciálních nádob, které jsou pro ni určeny, nezoufejte. Vystačíte si i s obyčejnými zavařovacími sklenicemi o větších rozměrech a věcí, kterou zatížíte kvašenou zeleninu.

Dlouho a krátce kvašená zelenina

Kysané zelí nebo kvašáky (okurky) patří k dlouho kvašené zelenině. Jestliže se rozhodnete pro jejich nákup, musíte počítat s tím, že budou obsahovat některá z éček kvůli trvanlivosti. Právě proto se vyplatí domácí výroba, kdy si navíc můžete zvolit i koření, která k výrobě použijete. Na krátce kvašenou zeleninu v obchodech narazíte jen ojediněle. Pamatujte, že tato má krátkou trvanlivost. Pokud zjistíte, že je zelenina plesnivá anebo shnilá, raději ji nekonzumujte!

Kvašenou zeleninou ku zdraví

Zelenina je zdravá sama o sobě, ale když ji budete pravidelně konzumovat i v kvašené podobě, dosáhnete tak zdravé střevní mikroflóry. Obsahuje totiž minerály, vitamíny a probiotika, jenž lidské tělo potřebuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *