Farmářské trhy

Stále více lidí bere do rukou proutěný košík a vyráží na farmářské trhy. Některá města je pořádají každý den, jiná každý týden anebo jednou do měsíce. V dřívější době se trhy konaly zejména ve větších městech, ale nyní na ně můžete vyrazit i v menších městečkách. Co je pro farmářské trhy typické a kdy vyrazit, abyste pořídili vše, co potřebujete?

Široká nabídka

Farmářské trhy nenabízí jen koupi ovoce a zeleniny, ale mnohdy i mnoho specialit, které v kamenných obchodech nenajdete anebo najdete, ale zdaleka ne tak kvalitní a čerstvé. Z počátku jara máte možnost na jmenovaných trzích nakoupit přísady na vlastní zahradu či jiné rostliny. Zboží prodávané zde má původ v daném regionu či alespoň zemi.

Bio anebo nebio

„Kupuji bio produkt?“ Na tuto otázku by vám měl odpovědět prodávající. Nespočet lidí považuje za bio všechny výrobky, které se na trzích prodávají. Avšak pozor! Není tomu tak. Bio výrobky musí být pěstovány podle určitých pravidel.

Ptejte se a ochutnávejte

Narozdíl od nákupu v supermarketech a dalších takových obchodech na trzích máte možnost ochutnávky nabízeného produktu. Jestliže se nemůžete rozhodnout mezi několika produkty, požádejte prodávajícího o radu nebo ochutnávku. Rozhodování pak bude snazší.

Vyrazte hned ráno

Jestli nechcete přijít už k přebranému či dokonce vyprodanému zboží, vydejte se na trhy včas. Jejich návštěva je nejvhodnější hned ráno, kdy jsou potraviny čerstvé a je jich dostatečné množství. Vyhnete se tak i velkému množství lidí.

Podpora malých farmářů

Jestliže nakoupíte na farmářských trzích, vyjádříte tím jakousi podporu malým farmářům/podnikatelům, jenž se věnují produkci v menším množství. Díky přímé komunikaci s farmářem tak můžete získat i adresu farmy, kde se stanete pravidelnými odběrateli například čerstvého mléka.

Doprovodný program

K některým z pořádaných trhů neodmyslitelně patří i doprovodný program. S tímto se můžete setkat například u některých z vánočních trhů anebo při dalších tematických slavnostech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *