Goji – superpotravina, s níž dosáhnete dlouhověkosti

Ne příliš známou superpotravinou jsou právě bobule goji, jenž obsahují velké množství vitamínů a dalších látek, které mají blahodárné účinky na lidské zdraví. Článek vám přináší alespoň základní informace o zmiňovaném ovoci.

Plody kustovnice čínské

Goji jsou výrazně červené plody opadavého keře nazývajícího se kustovnice čínská. Tato rostlina je rozšířená zejména v Asii. Keř dorůstá výšky 0,5 – 1 metru. Co se týká plodů, tak tyto jsou často přirovnávány k plodům šípkové růže – šípkům, a to zejména chutí a stejným zařazením do skupiny superpotravin. Avšak vzhledově se goji podobají rozinkám o větší velikosti.

Nenáročná na pěstování

Co se týká pěstování kustovnice u nás, není to žádný problém. Keř pochází z horských oblastí, tudíž mu neuškodí ani zdejší zimy. Lehce zásaditá propustná a nepřemokřená půda je označována jako nejvhodnější pro dobrý růst dřeviny. Snese jak polostinné stanoviště tak i s přímým sluncem. Někdy je kustovnice označována za plevel, protože se velmi rychle rozmnožuje. Po výsadbě keř plodí za 2-3 roky, a sice na podzim, kdy sklizené plody můžete usušit anebo je konzumovat čerstvé.

Bobule povzbudí váš organismus

Tyto plody dlouhověkosti a radosti vám pomohou vyřešit spoustu zdravotních problémů. Pozitivně působí na krevní oběh, srdce, játra, střeva a posilují tělesnou imunitu. Regulovat hladinu krevního cukru tento plod dokáže také. Díky obsahu protizánětlivého betasisterolu dokáže snížit i hladinu cholesterolu v krvi a vyhnat všechny druhy zánětů ven z vašeho těla.

Široká možnost využití

Nejpoužívanější částí kustovnice jsou plody, které můžete přímo konzumovat jako ovoce čerstvé či sušené, avšak mladé zelené výhony jsou konzumovány jako zelenina. Ze semen se lisuje olej a kořen je zpracováván jako lék na snížení teploty. Dále si z goji můžete připravit čaj, víno anebo smoothie. Využít je ale můžete i v kosmetice a vyrobit si z těchto plodů třeba i pleťovou masku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *