Mezi stále probíranou potravinu patří právě meloun. Jedná se o zeleninu, anebo o ovoce? Z botanického hlediska je meloun sice obří bobule, avšak ve skutečnosti se nejedná o ovoce, nýbrž zeleninu. Meloun se stává žádaným zejména v letních měsících, kdy umí dokonale osvěžit a doplnit tělu tekutiny. A jaké má další pozitivní účinky na lidské zdraví?
Obsah článku
Vodní versus cukrový meloun
Melounů existuje spoustu druhů, avšak mezi 2 základní druhy se řadí vodní a cukrový meloun. Vodní meloun má zelenou slupku, pod kterou se skrývá růžovo – červená dužina a tmavá semínka. V současné době je již i možnost zakoupit meloun bezsemenný. Žlutá barva patří cukrovému melounu, ale není nemožné narazit na cukrový meloun s barvou, která se podobá zelené.
Od vitamínu C až po lykopen
Ačkoliv ze všech vitamínů obsahuje meloun nejvíce vitamínu C, naleznete v něm i mnoho dalších. Jsou to například vitamín A, B, B3 a B6. Ze stopových prvků jsou v něm obsaženy například vápník, hořčík, mangan, zinek, jód, draslík, fosfor, selen a další. V neposlední řadě obsahuje také karotenoid, jenž se nazývá lykopen.
Smoothie, nanuky, ovocné saláty…
Mnozí označují meloun za ovoce, jelikož se ve většině případů používá do sladkých pokrmů. Využití najde zejména v parných dnech, kdy dokonale osvěží. Připravit z něj můžete například smoothie, limonády, nanuky, ovocné saláty, anebo jej přidat do pohárů.
Pomocník nejen při detoxu
Díky tomu, že meloun obsahuje až 90% vody, se často využívá při detoxu. Tělo se tak krásně pročistí od toxických látek. Lykopen, jenž meloun obsahuje, působí na vaše tělo jako velmi silný antioxidant. Tento pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, podporuje imunitní systém a v neposlední řadě minimalizuje riziko výskytu kardiovaskulárních nemocí. Další z vitamínů a stopových prvků obsažených v melounu prospívají vašemu zraku, mozku, nervům a budete mít díky nim i pevné kosti a zuby.