Ploštice – hmyz, který neškodí, nýbrž pomáhá

Ruměnice pospolné, anebo také kněžíčci, marušky či muzikanti. Tak se nazývají brouci, jenž vynikají zejména svým nepřehlédnutelným vzhledem. Tento rozšířený druh ploštice na zahradách nikterak neškodí, ačkoliv si to mnozí z vás určitě myslí. Čím mohou být ploštice na vaší zahradě prospěšné?

Společenský druh hmyzu

Jak už pojmenování říká, je ruměnice pospolná společenský tvor. Její přítomnost na zahradě můžete zaznamenat již od dubna až do září. Početné skupinky tohoto hmyzu se často vyhřívají na zdích či spodních částech stromů (zejména lípy).

Zbarvení jako varování

Ruměnici pospolnou jen tak nikdo nepřehlédne. Její tělo, jenž pokrývá černo-červené zbarvení, se v přírodě skryje jen stěží. Avšak výrazná červená barva většinu nepřátel odradí. Červenou barvu totiž mnoho zvířat vnímá jako nebezpečí.

Rostlinné šťávy jako potrava

Ruměnice pospolné nejsou nijak škodlivé pro vaši zahradu. Co se týká jejich potravy, mezi její hlavní složku se řadí plody lípy. Právě proto zrovna na kmenu lípy nejčastěji na ruměnice narazíte. Ruměnice dále vyhledávají všechny možné rostlinné šťávy, díky kterým přežívají.

Neškodí rostlinám

Důležité je zmínit, že ruměnice nijak neškodí rostlinám na vaší zahradě. Nemusíte se tudíž obávat, když ji tam náhodou spatříte. Ačkoliv se mezi její potravu řadí šťávy z rostlin, nezoufejte. Konzumuje spíše mrtvé květiny či mrtvý hmyz, takže vám pomůže s likvidací odpadu na zahradě.

Pomáhá při boji s komáry

Larvy a vajíčka komárů a dalšího nepříjemného hmyzu na vaší zahradě? Jestliže necháte ruměnice žít, žádné nebezpečí v podobě dotěrného hmyzu vám nehrozí. Ruměnice se živí také larvami či vajíčky ostatního hmyzu, a to zejména komárů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *